Dziura ozonowa zbliża się do rekordowego rozmiaru

Kategorie: 

Źródło: Royal Belgian Institute for Space Aeronomy

Dziura ozonowa nad Antarktydą, została zauważona po raz pierwszy w 1985 roku. Od 35 lat, każdego sierpnia na początku antarktycznej wiosny, dziura ozonowa zaczyna się powiększać i osiąga swój największy rozmiar w październiku. Naukowcy twierdzą, że dziura osiągnęła już swój maksymalny rozmiar w 2020 roku.

 

Wygląda na to, że mamy doczynienia z rekordem w tej dziedzinie, od przynajmniej 15 lat. Naukowcy z European Atmospheric Monitoring Service, wyciągnęli te wnioski dzięki danym satelitarnym pozyskanym podczas codziennego monitorowania dziury ozonowej. Obecne obserwacje, są podobne do danych z 2018 roku, kiedy dziura była dość duża. Dla porównania, jej rozmiar z 2019 roku był niezwykle mały.

Wyczerpywanie się warstwy ozonowej jest zależne od ekstremalnie niskich temperatur. Gdy na Antarktydzie zaczyna się lato, niebezpieczeństwo jej zniszczenia przemija. Jej ubożenie, zaczyna się dopiero przy temperaturze -78 ° C, kiedy w stratosferze tworzą się specjalne chmury. Zawierają one kryształki lodu, które przekształcają obojętne chemikalia w reaktywne związki niszczące warstwę ozonową. Wygląda na to, że 2020 to jeden z groźniejszych okresów dla ziemskiej dziury ozonowej.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Fx

Ci naukowcy to idioci...

Ci naukowcy to idioci... Przecież dobrze wiadomo jak działa 5G mimo że nie szkodzi ludziom to szkdzi magnetosferze co za tym idzie magnotosfera przepuszcza wiecej promieniowania slonecznego ktore powieksza dziure ozonowom... Czy ludzie są aż tak glupi ze nie potrafiom tego wydedukować ? Tak samo jak po kazdym maximum slonecznym jest o wiele wiecej wybuchów wulkanów... Niestety naukowcy zajmują się badaniem kotów chorych na wyimaginowaną chorobę... Kurwa ten swiat schodzi na psy.

Skomentuj