Dziura ozonowa nad Antarktydą osiąga rekordowe rozmiary

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Dziura ozonowa na Antarktydzie osiągnęła aktualnie maksymalny rozmiar. Według nowych pomiarów w 2020 roku dziura jest jedną z największych w ostatnich latach.

Co roku od wiosną na półkuli południowej trwają reakcje chemiczne z udziałem chloru i bromu powodujące szybkie i poważne zubożenie warstwy ozonowej w regionach polarnych. Ten zubożony region jest znany jako dziura ozonowa.

 

Rozmiar dziury ozonowej stale się zmienia. Od sierpnia do października przyrasta, osiągając maksimum w okresie od połowy września do połowy października. Kiedy wysokie temperatury w stratosferze zaczynają rosnąć, zanikanie ozonu spowalnia, wir polarny słabnie i ostatecznie się rozpada, a poziom ozonu powraca do normy do końca grudnia. Nowe pomiary z satelity Copernicus Sentinel-5P pokazują, że 2 października dziura ozonowa osiągnęła rozmiar około 25 mln km2 w tym roku.

 

Poniższa animacja przedstawia rozmiar dziury ozonowej od 25 września 2020 do 18 października 2020. Pomiary z satelity Copernicus Sentinel-5P pokazują, że dziura ozonowa nad Antarktydą w tym roku jest jedną z największych w ostatnich latach. Szczegółowa analiza przeprowadzona przez Niemieckie Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki pokazuje, że otwór osiągnął już maksymalny rozmiar w tym roku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Dziura ozonowa osiąga duże

Dziura ozonowa osiąga duże rozmiary bo zmienia sie pole magnetyczne Ziemi.Dzisiaj ona się zwiększa a jutro całkiem zniknie a pojawi się zgoła gdzieś indziej.Tak to już bywa z procesami zmian na Ziemi o których nie mamy zielonego pojęcia a potrafią nas nawet zabić. Jak nie wierzycie to uprzytomnijcie sobie istnienie epok wielkiego wymierania no i powiedzcie to Dinozaurom :) 

Skomentuj