Dziura ozonowa nad Antarktydą jest jedną z największych w historii

Kategorie: 

Źródło: Copernicus Sentinel-1

W tym roku nad Antarktydą otworzyła się ogromna dziura ozonowa, która już przekracza rozmiar całego pokrytego lodem kontynentu. Rozmiary tegorocznej dziury ozonowej przekroczyła 75% rozmiarów dziur mierzonych od 1979 roku i nadal rośnie. Naukowcy uważają, że przyczyną mogą być zmiany klimatyczne.

Eksperci ze Służby Monitorowania Atmosfery Unii Europejskiej Copernicus twierdzą, że należy przeprowadzić badania, aby w pełni zrozumieć związek między warstwą ozonową a zmianami klimatycznymi, ale wiadomo, że istnieje związek między ubytkiem ozonu a temperaturą. Chodzi głównie o ekstremalnie niskie temperatury w stratosferze, które są w stanie zainicjować procesy chemiczne skutkujące ubytkiem ozonu.

 

W stratosferze, warstwie ziemskiej atmosfery o wysokości od 10 do 50 kilometrów, tworzą się zimą tak zwane polarne chmury stratosferyczne. Naukowcy wiedzą teraz, że te chmury tworzą idealne środowisko chemiczne dla zanieczyszczeń na bazie chloru i bromu do wykonywania swojej niszczycielskiej pracy. Wiedzą również, że im niższa temperatura w stratosferze, tym bardziej polarne chmury stratosferyczne będą się formować.

 

Wielkość dziury ozonowej zmienia się znacznie z roku na rok, a jakiekolwiek trendy są trudne do uchwycenia. W tym roku dziura ozonowa obejmuje już obszar 22-23 mln kilometrów kwadratowych. Eksperci przewidują, że dziura będzie się poszerzać do początku października, kiedy temperatury na półkuli południowej zaczną rosnąć.

 

Zanim jeszcze pojawiła się królująca obecnie węglofobia, ekolodzy straszyli ludzkość dziurą ozonową, oczywiście wywołaną przez człowieka. Skutkowało to powszechną freonofobią. Ten swoisty "proof of concept" klimatyzmu okazał się sukcesem i kraje przyjmowały chętnie zobowiązania w celu walki z freonami i ochrony ozonu. Teraz już wiemy, że ludzkość po prostu nie rozumiała do końca procesów związanych z reakcjami chemicznymi w stratosferze a jej wysiłki zdały się na nic. Pytanie czy tak samo nie będzie z dwutlenkiem węgla z którym naszymi pieniędzmi walczy obecnie Unia Europejska?

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Oświadczam że, będąc

Oświadczam że, będąc fizycznie świadomym i sprawnym na mięśniach,że nie ja za tą okropne wielką dziurę odpowiadam i nic, tym bardziej na dziurę, tą okropną nie poradzę.Ona mnie też wykańcza, bo jest to dziura bez dna, której nie podołam ! Tyle merytorycznie ode mnie w temacie. Bo, co więcej na temat dziury ? 

Portret użytkownika Zn

Prawdziwa dziura to jest w

Prawdziwa dziura to jest w polskim  budżecie za sprawą pookrągłostołowej sitwy masońskiej grającej role ,,dobrego i złego gliny/ patriotów i zdrajców".

Macie wątpliwości czy sterowanie wszelką ,,opcją polityczną" nie jest rozszerzone na wszystkich aktywnych  polityków i media?. Czy wszelkie ,,opcje" to nie są swoiste ,,bajpasy"?. Możliwe że tak jest ale ,,zawsze można mieć nadzieję" na to  że niekoniecznie i na zaistnienie zapowiedzi o tym że  ,,iskra wyjdzie z Polski".

 

,,dr Zbigniew HAŁAT : Polacy w opresji, musimy się bronić . Ocenzurowany wykład"  https://www.youtube.com/watch?v=Rj9N85Vwi-M

 

,,Ludobójstwo dokonuje się w Polsce! G. Braun dziękuje za poparcie i ogłasza projekt NORYMBERGA 2.0"        https://www.youtube.com/watch?v=vYuEOYM2J28 

 

,,UWAGA! NORYMBERGA 2.0 staje się faktem! O libacji polityków u Mazurka, Braunie, KWM i PROSTYTUTKACH!"   https://www.youtube.com/watch?v=7FI0a7LrWg0 

    

,,A na Titanicu orkiestra wciąż gra":
,,IMPREZKA U DZIENNIKARZA Z UDZIALEM POLITYKOW"   https://www.youtube.com/watch?v=5qch3zgzJ3U&t=2s .... oni to robią albo z głupoty albo z premedytacją.

 

 

 

 

Portret użytkownika Set

Upatrzyli sobie najmniej

Upatrzyli sobie najmniej bystry naród i postanowili nim zawładnąć. Już oni czytali historię, wertowali, ktore państwo najczęściej ulega . rozpadowi, i takie sobie wzieli pod kontrolę. Natomiast ,,najlepsze", gdy w szkolach podstawowych uczą Tadeuszowskiej inwokacji ,, Litwo, ojczyzno moja", zamiast wyszukać utwór, adorujacy własną ojczyzne, a nie unię obojga narodow . Ot idiotyzm, chyba celowy, polskiej edukacji. a to jest jeden z wielu przykładów urabiania społeczeństwa, żeby ludzie za bardzo nie kochali ojczyzny.

Portret użytkownika ​euklides

Ozon powstaje pod wpływem

Ozon powstaje pod wpływem promieniowania słonecznego. Latem (u nas) na biegunie południowym panuje noc polarna. Ozon ma bardzo szybki czas rozpadu. Kiedy słońce nie świeci więc ozon po prostu znika. Kiedy zacznie świecić słońce natychmiast zacznie powstawać ozon, więc to całe pi..nie o dziurze ozonowej ma taki sens jak, że latem panuje dziura śniegowa bo topi się śnieg.

Strony

Skomentuj