Dziura koronalna wywołała średnią burzę magnetyczną na Ziemi

Kategorie: 

Magnetogram Słońca - źródło: NASA/SDO

Na Słońcu powstała tak zwana dziura koronalna. Jest to otwór w magnetosferze gwiazdy, który umożliwia niczym nieskrępowany wypływ cząstek elementarnych, które wielkim strumieniem omiatają przestrzeń kosmiczną. Własnie doszło do takiego zdarzenie i w jego wyniku trwa burza magnetyczna.

 

Gdy nasza planeta znajduje się w obszarze oddziaływania takiego strumienia wywołuje to efekt podobny do naporu plazmy w wyniku CME. Burza magnetyczna zaczęła się dzisiaj w nocy i osiągnęła poziom G2, co oznacza, że jest to średniej wielkości zjawisko. Indeks fluktuacji magnetycznych Kp wskazujący poziom zaburzenia magnetosfery doszedł do poziomu 6, a to wystarczająca intensywność oddziaływania, aby mogły powstać imponujące zorze polarne.

Już nad ranem indeks Kp spadł do poziomu 5 a potem 4 co oznacza, że burza jest już na poziomie G1. Nadal jednak może dochodzić do zakłóceń pasma radiowego wysokich częstotliwości, co będzie odczuwalne szczególnie na wyższych szerokościach geograficznych.

 

 

 

Więcej informacji na temat aktywności słonecznej można znaleźć na portalu zmianysolarne.pl

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ripper87

Dziś było przebiegunowanie bo

Dziś było przebiegunowanie bo wyświetlacz telefonu świecił mi jaśniej niż zwykle. A tak na poważnie to nie wiem po co te ceregiele. Jeśli będziecie mieli umrzeć to umrzecie, może jebnąć asteroida, ale równie dobrze może jebnąć was samochód. Pamiętajcie że macie jedno życie i trzeba z niego korzystać. Człowiek potrzebuje jedzenia, snu i wiary. Ta ostatnia dzieli nas od zwierząt. Nie jestem żadnym dewotą, bo Boga w którego wierzę nie opisuję żadma religia. Życzę wam szczęscia.
 Kajko

Portret użytkownika Przechodzień

Już wyjaśniam. O burzy

Już wyjaśniam.
O burzy magnetycznej mówimy gdy w ziemskiej magnetosferze powstaną odpowiednio duże fluktuacje elektronów. Fluktuacje są liczone w nanoTeslach (nT), zależne od szerokości geograficznej na jakiej prowadzony jest pomiar. Jedna stacja jest na Alasce, dwie w Kanadzie, dwie w USA, jedna w Anglii i dwie w niemczech - oczywiście o ile dobrze pamiętam.
Pomiar tej fluktuacji prowadzi się w interwałach trzech godzin. Na naszej szerokości skala kończy się na 500nT, wtedy jest to indeks Kp=9, a burza G5. Każda stacja ustala swój indeks K, uśredniony ze wszystkich stacji to indeks planetarny Kp. Jeśli indeks Kp jest w granicy 0 - 3, mówimy o ciszy, 4 to stan niepewny, od 5 (70nT) w góre są burze. Kp=5 to burza G1, Kp=6 to burza G2 i tak dalej. Pomiar zaburzenia magnetosfery w linku poniżej:
http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/mag_3d.html
A to indeks planetarny (zwróć uwagę na zbieżność wykresów).
http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/kp_3d.html
Stronki same się odświerzają, więc nie wiem w jakim stanie je obejrzysz, ale powinna być na nich jeszcze widoczna wczorajsza burza.
Oczywiście możliwe jest przekroczenie skali Wink ale tego sobie nie życzymy. Przy burzy G3 teoretycznie możliwe jest spostrzeżenie zorzy na północy Polski, przy G4 już na pewno będą dostrzegalne. Opis efektów burz w zależności do skali, średnia częstość występowania itp w linku poniżej (ale po angielsku, wybacz):
http://www.swpc.noaa.gov/NOAAscales/
Większość informacji o słoneczku można wziąć ze strony www.spaceweather.com (panel po lewej stronie). Są tam wszystkie podstawowe informacje jak stan wiatru słonecznego, wysokość promieniowania rentgenowskiego (z rozbłysków), plamy słoneczne, dziury koronalne i właśnie indeks Kp.
Pozdrawiam
P.S. Hidden Universe? Brzmi bardzo interesująco.

Nie ważne jak piękna jest teoria, nie ważne kto ją wypowiedział, jeżeli jest niezgodna z eksperymentem jest błędna.

 

Portret użytkownika darmi

Zgadza się, u niektórych osób

Zgadza się, u niektórych osób mogą się nawet pojawić trudności ze spaniem, w niektórych wypadkach ból głowy. Powinniśmy wspólnie obserwować nasze odczucia z tym co ma miejsce na Słońcu.
Jest bardzo dobry dokument w którym jest mowa o takich zależnościach, niestety nie wiadomo czy w Polsce będzie emitowany...
„Hidden Universe pokaże Słońce, nasze ludzkie związki z kosmosem i niesamowite widoki odległych galaktyk we wcześniej nieznany sposób – dając nowy widok na Wszechświat” wyjaśnia producent, Stephen Amezdroz."
Oficjalna strona:
http://hiddenuniversemovie.com/
[youtube]0yap2gSYTlM[/youtube]
[youtube]wivi6-Sgl1E[/youtube]

Portret użytkownika mlodyrob

fakt słonce ucichło i

fakt słonce ucichło i wstrzasów brak ale dziura koronalna jest badzo ciekawym,intrygujacym zjawiskiem słonecznym biorac pod uwage jej wielkosc ciekawe co naprawde powoduje powstawanie tego zjawiska

Strony

Skomentuj