Dziura koronalna wywołała średnią burzę magnetyczną na Ziemi

Image

Magnetogram Słońca - źródło: NASA/SDO

Na Słońcu powstała tak zwana dziura koronalna. Jest to otwór w magnetosferze gwiazdy, który umożliwia niczym nieskrępowany wypływ cząstek elementarnych, które wielkim strumieniem omiatają przestrzeń kosmiczną. Własnie doszło do takiego zdarzenie i w jego wyniku trwa burza magnetyczna.

 

Gdy nasza planeta znajduje się w obszarze oddziaływania takiego strumienia wywołuje to efekt podobny do naporu plazmy w wyniku CME. Burza magnetyczna zaczęła się dzisiaj w nocy i osiągnęła poziom G2, co oznacza, że jest to średniej wielkości zjawisko. Indeks fluktuacji magnetycznych Kp wskazujący poziom zaburzenia magnetosfery doszedł do poziomu 6, a to wystarczająca intensywność oddziaływania, aby mogły powstać imponujące zorze polarne.

[ibimage==33148==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Już nad ranem indeks Kp spadł do poziomu 5 a potem 4 co oznacza, że burza jest już na poziomie G1. Nadal jednak może dochodzić do zakłóceń pasma radiowego wysokich częstotliwości, co będzie odczuwalne szczególnie na wyższych szerokościach geograficznych.

 

 

 

Więcej informacji na temat aktywności słonecznej można znaleźć na portalu zmianysolarne.pl

 

0
Brak ocen

Dzięki za wiadomości.

Na szczęście odbyło sie bez większych trzęsień ziemii (póki co), ale nie mówiłbym hop. Długo była cisza, indeks Kp niski od dłuższego czasu.

http://www.emsc-csem.org/#2w

Powyższy link do monitora trzęsień ziemii. Wolę ten niż USGS.

Jako ciekawostka, tuż przed tym jak dotarła do nas gęściejsza plazma (pchana szybszym, rzadszym strumieniem cząsteczek z dziury koronalnej) Ziemia otrzymała sporą dawkę promieniowania kosmicznego.

http://neutronm.bartol.udel.edu/spaceweather/welcome.html

Pozdrawiam i miłej niedzieli życzę.

0
0

fakt słonce ucichło i wstrzasów brak ale dziura koronalna jest badzo ciekawym,intrygujacym zjawiskiem słonecznym biorac pod uwage jej wielkosc ciekawe co naprawde powoduje powstawanie tego zjawiska

0
0

Jeżeli ktoś ma zaburzenia rytmu serca i skłonnosci do omdleń-jest to wynikiem burzy na Słoncu.

0
0

Dodane przez Winford (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Zgadza się, u niektórych osób mogą się nawet pojawić trudności ze spaniem, w niektórych wypadkach ból głowy. Powinniśmy wspólnie obserwować nasze odczucia z tym co ma miejsce na Słońcu.

Jest bardzo dobry dokument w którym jest mowa o takich zależnościach, niestety nie wiadomo czy w Polsce będzie emitowany...

„Hidden Universe pokaże Słońce, nasze ludzkie związki z kosmosem i niesamowite widoki odległych galaktyk we wcześniej nieznany sposób – dając nowy widok na Wszechświat” wyjaśnia producent, Stephen Amezdroz."

Oficjalna strona:

http://hiddenuniversemovie.com/

[youtube]0yap2gSYTlM[/youtube]

[youtube]wivi6-Sgl1E[/youtube]

0
0

Dwa stosunkowo silne wstrząsy 4,2 i 3,8 Richtera na głębokości 5km. w Yellowstone. Zaczyna się.

0
0

Przechodzień dzięki za info, możesz dokładniej opisać indeksy Kp i jak to się ma do burzy magnetycznej tzn zależności wartości Kp do wartości poziomu G. I najlepiej  poparte jakimś przykładem w danym linku.

Anakin23 gdzie się podziewasz ?

0
0

Dodane przez darmi w odpowiedzi na

Już wyjaśniam.

O burzy magnetycznej mówimy gdy w ziemskiej magnetosferze powstaną odpowiednio duże fluktuacje elektronów. Fluktuacje są liczone w nanoTeslach (nT), zależne od szerokości geograficznej na jakiej prowadzony jest pomiar. Jedna stacja jest na Alasce, dwie w Kanadzie, dwie w USA, jedna w Anglii i dwie w niemczech - oczywiście o ile dobrze pamiętam.

Pomiar tej fluktuacji prowadzi się w interwałach trzech godzin. Na naszej szerokości skala kończy się na 500nT, wtedy jest to indeks Kp=9, a burza G5. Każda stacja ustala swój indeks K, uśredniony ze wszystkich stacji to indeks planetarny Kp. Jeśli indeks Kp jest w granicy 0 - 3, mówimy o ciszy, 4 to stan niepewny, od 5 (70nT) w góre są burze. Kp=5 to burza G1, Kp=6 to burza G2 i tak dalej. Pomiar zaburzenia magnetosfery w linku poniżej:

http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/mag_3d.html

A to indeks planetarny (zwróć uwagę na zbieżność wykresów).

http://www.swpc.noaa.gov/rt_plots/kp_3d.html

Stronki same się odświerzają, więc nie wiem w jakim stanie je obejrzysz, ale powinna być na nich jeszcze widoczna wczorajsza burza.

Oczywiście możliwe jest przekroczenie skali ;) ale tego sobie nie życzymy. Przy burzy G3 teoretycznie możliwe jest spostrzeżenie zorzy na północy Polski, przy G4 już na pewno będą dostrzegalne. Opis efektów burz w zależności do skali, średnia częstość występowania itp w linku poniżej (ale po angielsku, wybacz):

http://www.swpc.noaa.gov/NOAAscales/

Większość informacji o słoneczku można wziąć ze strony www.spaceweather.com (panel po lewej stronie). Są tam wszystkie podstawowe informacje jak stan wiatru słonecznego, wysokość promieniowania rentgenowskiego (z rozbłysków), plamy słoneczne, dziury koronalne i właśnie indeks Kp.

Pozdrawiam

P.S. Hidden Universe? Brzmi bardzo interesująco.

0
0

Dziś było przebiegunowanie bo wyświetlacz telefonu świecił mi jaśniej niż zwykle. A tak na poważnie to nie wiem po co te ceregiele. Jeśli będziecie mieli umrzeć to umrzecie, może jebnąć asteroida, ale równie dobrze może jebnąć was samochód. Pamiętajcie że macie jedno życie i trzeba z niego korzystać. Człowiek potrzebuje jedzenia, snu i wiary. Ta ostatnia dzieli nas od zwierząt. Nie jestem żadnym dewotą, bo Boga w którego wierzę nie opisuję żadma religia. Życzę wam szczęscia.

 Kajko

0
0