Dziura koronalna spowoduje pierwszą burze magnetyczną w 2019 roku

Kategorie: 

Źródło: NASA

Trwa minimum słoneczne i plamy praktycznie zniknęły z tarczy Słońca. Nie ma co liczyć na rozbłyski albo koronalne wyrzuty masy, ale wciąż dochodzi tam do zjawisk, które mogą skutkować powstaniem burzy magnetycznych i spektakularnych zórz polarnych. 

 

Najbliższej burzy magnetycznej, wywołanej przez dziurę koronalną, spodziewamy się 4 stycznia 2019 roku. Ten otwór w atmosferze słonecznej odwraca się właśnie w kierunku Ziemi i skieruje to w naszą planetę strumień wiatru słonecznego.Będzie to pierwsza burza magnetyczna nowego roku. 


 
Dziury koronalne to miejsca, gdzie pole magnetyczne Słońca otwiera się, umożliwiając niczym nieskrępowany przepływ wiatru słonecznego. Wiatr słoneczny płynący z tych otworów jest znacznie szybszy od regularnego gdy osiągnie Ziemię może doprowadzić do średniej burzy magnetycznej i towarzyszących jej zórz polarnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj