Dzisiejszej nocy może być widać zorzę polarną nad Polską

Kategorie: 

Źródło: twitter

W ciągu najbliższych godzin dotrze do Ziemi koronalny wyrzut masy z ostatniego rozbłysku X1.6 na Słońcu co będzie skutkowało burzą geomagnetyczną oraz powstaniem zórz polarnych nawet na terenie naszego kraju

 

Jeżeli przewidywania i prognozy astrofizyków sprawdzą a wiele na to wskazuje to za kilka godzin czeka nas burza geomagnetyczna dużych rozmiarów na poziomie G3-G4. W takim wypadku zjawisko zorzy polarnej, które występuje głównie w okolicy biegunów będzie przemieszczać się na południe naszego globu i dotrze również do Polski. Poniżej opiszemy poradnik jak odczytywać poszczególne wskaźniki by móc dowiedzieć się czy jest możliwość zobaczenia tego zjawiska w danym miejscu naszego kraju.

Obserwacje zorzy polarnej na terenie naszego kraju zależą od kilku bardzo ważnych czynników. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest indeks planetarny Kp, który mierzy się w skali od 0 do 9+, żeby w Polsce była możliwość obserwacji zorzy polarnej indeks Kp musi mieć wartość przynajmniej -6. Jest to wartość dla północnej części naszego kraju i takich miast jak: Szczecin, Gdańsk, Olsztyn, Białystok

 

Im większy jest współczynnik indeksu planetarnego Kp tym bardziej zorza polarna przesuwać się będzie w głąb kraju, jeżeli wyniesie on -7,7 bądź 7+ zorza polarna powinna być widoczna w takich miastach jak: Poznań, Łódź, Warszawa

Najtrudniej zobaczyć to zjawisko będą mieli mieszkańcy południowej Polski, żeby zorza polarna pojawiła się min. nad małopolską potrzebny jest indeks Kp 8 lub większy. Istnieje prawdopodobność, że podczas nadchodzącej burzy będzie to możliwe wtedy tzw. "Aurora borealis" będzie widoczna w takich miastach jak: Wrocław, Katowice, Kraków, Rzeszów a nawet Zakopane.

 

Były już przypadki gdy podczas burzy geomagnetycznej zorza polarna była obserwowana nad Tatrami a indeks planetarny Kp wynosił wtedy 8+. Zorza polarna w Polsce nie jest tak spektakularnym widowiskiem jak na północy kontynentu, u nas niebo zmienia kolory przeważnie z czerwonego na zielony przy silnej burzy może być to niebieski kolor, jednak to występuje bardzo rzadko.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest obserwowanie północnego nieba daleko od świateł miejskich zupełnie tak samo jak podczas oglądania roju meteorytów, należy udać się w zaciemnione miejsce jak najdalej od miast. Ostatnim czynnikiem jest obserwowanie wskaźników pola magnetycznego Bt oraz Bz, osobiście polecam stronę http://spacew.com/plots.php# gdzie co minutę są te wartości uaktualniane. Żeby można było liczyć na zorzę polarna w Polsce wskaźnik Bz musi być ujemny(południowy) i przekraczać wartość -15, natomiast wskaźnik Bt powinien być przynajmniej na poziomie 15-20. Czym wyższe są wskaźniki tym zorza polarna będzie widoczna bardziej na południe.

 

Zorza polarna jest dość "kapryśna" potrafi zmieniać swoją polaryzację w ciągu kilku minut np. z południowej na północną, co zdecydowanie utrudnia jej obserwacje, podobnie jest z indeksem planetarnym Kp, większość serwisów internetowych podaje jego wartość godzinną lub z ostatnich trzech godzin, co jest bardzo mylące, bo np. powiedzmy, że aktualnie indeks wynosi Kp6 za godzinę strona będzie podawała tą samą wartość a w ciągu tej godziny może się zdarzyć, że indeks w pewnym momencie wynosił Kp8, co zdarzało się już często. Dlatego warto obserwować piętnastominutowy wykres, który jest dostępny na naszej stronie w zakładce pomiary (ostatnia kolumna po lewej stronie).

 

 

Wiadomość pochodzi z serwisu poświęconego Słońcu:

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Strony

Skomentuj