Dzisiejszej nocy, dojdzie do najdłuższego zaćmienia Księżyca w ostatnich stuleciach

Kategorie: 

Źródło: NASA

Dzisiejszej nocy, dojdzie do najdłuższego częściowego zaćmienia Księżyca, od setek lat. Jak podaje agencja NASA, podczas zaćmienia widoczny będzie tylko mały pasek księżyca. Około 97% ziemskiego satelity, zniknie w cieniu naszej planety.

 

Zaćmienie będzie widoczne w wielu częściach świata, w tym w Ameryce Północnej, wschodniej Australii, Nowej Zelandii i Japonii. Pierwsza (częściowa) faza zaćmienia potrwa 3 godziny i 28 minut, a faza całkowitego zaćmienia potrwa 6 godzin. Niestety, ten niezwykły spektakl ominie mieszkańców Europy, Afryki i sporą część Azji.


Źródło: NASA


Źródło: NASA

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Mhm ... a pozostałe planety

Mhm ... a pozostałe planety też "świecą własnym światłem" - że je widać ?? Wiesz Ty wogóle na czym polega proces widzenia ? Dlaczego nocą nic nie widać a jak się włączy latarkę to już widać , czy to zaczyna świecić ? Widzisz coś bo światło odbite od tego przedmiotu dociera do Twojego oka - nawet gdy to coś jest czarne (!) - bo tylko obiektu doskonale czarnego nie sposób zobaczyć a jedyne znane obiekty doskonale czarne (czyli pochłaniające CAŁE padające nań światło) to "czarne dziury". Wszystko inne ODBIJA promienie światła , księżyc też ! A dlatego że na ziemi mamy dość grubą atmosferę to czasem księżyc "przybiera" różne odcienie barw czerwieni , bo odbite od niego światło słoneczne musi wtedy pokonać dłuższą drogę przechodząc przez ziemską atmosferę pod kątem ostrym w stosunku do powierzchni ziemi , przez co część barw składowych widma słonecznego zostaje przez nią pochłonięte . Z tego samego powodu słońce za dnia jest żółte a wczesnym rankiem i wieczorem czerwone. 

Skomentuj