Dzisiaj szczyt deszczu meteorów. Niebo zaroi się od spadających geminidów

Kategorie: 

Geminidy - Źródło: Twitter

Rój meteorów o nazwie geminidy, powstał na skutek rozpadu planetoidy Phaethon 3200. Od tego czasu regularnie z 13 na 14 grudnia, Ziemia przelatuje przez niego, co w rezultacie daje możliwość obserwacji licznych "spadających gwiazd".

 

Zdaniem astronomów na niebie będziemy mogli ujrzeć aż 120 meteorów na godzinę. To mniej więcej dwa bolidy co minutę. Odłamki planetoidy Phaethon wpadają w ziemską atmosferę z prędkością około 35 km/s. Większość z nich rozpada się w atmosferze już na wysokości 40 km i to właśnie to zjawisko powoduje efekt "spadającej gwiazdy".

Planetoida Phaeton 3200 została odkryta dopiero w 1983 roku, dzięki pracy wykonanej za pomocą pierwszego w historii satelity naukowego zbudowanego do badań promieniowania podczerwonego - Infrared Astronomical Satellite. Obiekt ten w momencie odkrycia znajdował się bardzo blisko Słońca dlatego nadano mu imię syna Heliosa, boga Słońca, Faetona.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

Wszechświat jest tak ogromny

Wszechświat jest tak ogromny ale żadna cywilizacja istot inteligentnych, która przebywa na Ziemi nie kontaktuje się oficjalnie z ludzkością ! To dziwne ! Może ludzkość jest w specjalnym stanie, w amnezji po kataklizmie i oni nie mogą się z nami kontaktować bo bysmy sobie przypomnieli, że już kiedyś oni się kontaktowali z nami i dlatego Bóg zesłał na Ziemię potop ?

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj