Dzisiaj Perseidy, najpopularniejszy rój meteorów

Kategorie: 

Źródło: Internet

Perseidy to największy deszcz meteorów, który co roku rozświetla sierpniowe nocy. Największy szczyt tego roju nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia 2013.

 

Źródłem tego roju meteorów jest obszar w przestrzeni w którym znajdują się odłamki pozostawione po przejściu komety Swift-Tuttle, które regularnie przecina nasza planeta. Obiekty różnej wielkości spadają z prędkością około 60 km/s

 

Kometa Swift-Tuttle ma ogromne jądro, którego średnica wynosi 26 kilometrów. Większość komet, jakie znamy jest dużo mniejsza. To właśnie jej rozmiar powoduje, że po jej przelocie tworzą się duże ilości meteoroidów na tyle dużych, aby spadać w ziemskiej atmosferze ciągnąć za sobą efektowne smugi.

 

Perseidy są aktywne od 20 lipca do połowy sierpnia. Ze względu na korzystną aurę pogodową ten rój meteorów stanowi ciekawą okazję do spróbowania amatorskiej astronomii gołym okiem. W szczycie będzie można zobaczyć do 100 meteorytów na godzinę, ale może się zdarzyć 200, a nawet 500 spadających obiektów na godzinę, co zdarzyło się w 1992 roku. Najlepiej prowadzić obserwacje nad ranem, wtedy ich ilość powinna być największa.

 

Najlepsze warunki do obserwacji będą oczywiście poza obszarami zurbanizowanymi, o minimalnej ilości zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. Idealne godziny do oglądania tego zjawiska zaczynają się około 22:00 i potrwają do około 4:00 rano. Dużą ilość spadających gwiazd będzie się dało zobaczyć od 12 do 14 sierpnia.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jaro

Czy ktoś się orientuje gdzie

Czy ktoś się orientuje gdzie powstał ten film i o jakiej porze roku? Czy gołym okiem też są takie widoki czy tylko dzięki obróbce aparatu lub komputera? Jeżeli nie jest to w Norwegii to czy ewentualnie ktoś się orientuje czy w jakiś zakątkach Europy podobne widoki są możliwe do zobaczenia? 

Skomentuj