Dzisiaj, obok Ziemi przeleci nowo odkryta asteroida 2018 DV1 wielkości "meteora czelabińskiego" 

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dzisiaj, w odległości około 113 tysięcy kilometrów od Ziemi przeleci asteroida wielkości małego autobusu. Naukowcy przypisali jej nazwę 2018 DV1, jej średnica wynosi około siedmiu metrów. Po raz pierwszy obiekt ten został odkryty przez specjalistów za pomocą teleskopu Mount Lemmon w amerykańskiej Arizonie. 

 

Ruch asteroidy będzie śledzony przez Obserwatorium Tenagra. Naukowcy planują monitorować 2018 DV1 przy pomocy 41-centymetrowego teleskopu. Przelot będzie transmitowany przez nich w Internecie. Największe zbliżenie nastąpi 2 marca około 18:30 czasu polskiego. 

Po raz pierwszy asteroida 2018 DV1 została odkryta w poniedziałek, 26 lutego, przez specjalistów z Center for Minor Planets w Cambridge w amerykańskim stanie Massachusetts. NASA pośpieszyła uspokajać, mówiąc, że ta asteroida nie jest niebezpieczna dla naszej planety. Jednak agencja zauważyła, że ​​jakikolwiek obiekt przelatujący w pobliżu Ziemi, może nieść pewne potencjalne niebezpieczeństwo dla naszej planety.

 

Warto zwrócić uwagę, że w ostatnią niedzielę,  w odległości około 315 tysięcy kilometrów od Ziemi przeleciała asteroida 2018 DU. A już 7 marca tego roku, w odległości około 1,4 miliona kilometrów od Ziemi, przeleci duża asteroida 2017 VR12 o średnicy do 470 metrów.  

Do tego niedawno, ​​5 lutego, w odległości 4,2 miliona kilometrów od Ziemi przeleciała asteroida 2002 AJ129, której średnica to aż 1,2 kilometra. A w połowie grudnia ubiegłego roku, około 10,3 miliona kilometrów od Ziemi,  przeleciała asteroidę Phaethon o średnicy 6 kilometrów. 

 

Jeśli chodzi o 2018 DV1, to wyliczono, że ta asteroida przeleciała równie blisko Ziemi w 1974 roku, a następnym razem będzie lecieć w pobliżu naszej planety, w połowie grudnia 2093 r. Jednak NASA nie widzi w najbliższym czasie  żadnych potencjalnych zagrożeń w postaci zderzenia takich kosmicznych skał z powierzchnią Ziemi.

Ewentualny upadek obiektu wielkości 2018 DV1 można porównać do zdarzenia znanego jako "meteor czelabiński". Wtedy jedna z takich zabłąkanych asteroid o średnicy około 10 metrów spowodowała eksplozję wysoko nad miastem, która dotarła do powierzchni w formie niszczącej fali uderzeniowej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj