Dzisiaj noc "spadających gwiazd' - nastąpi szczyt roju Perseidów

Kategorie: 

Jeden z perseidów uchwycony z ISS w sierpniu 2011 roku - źródło: NASA

Jak co roku 12 sierpnia następuje szczyt aktywności cyklicznego roju meteorytów zwanego jako Perseidy. Dzieje się tak ponieważ Ziemia weszła w obszar przestrzeni kosmicznej w którym znajdują się szczątki po komecie 109P/Swift-Tuttle. Efektem tego zjawiska są coroczne obserwacje tzw. spadających gwiazd.

 

Perseidy są aktywne od 20 lipca do połowy sierpnia. Ze względu na korzystną aurę pogodową ten rój meteorów stanowi ciekawą okazję do spróbowania amatorskiej astronomii gołym okiem. W szczycie będzie można zobaczyć do 100 meteorytów na godzinę, ale może się zdarzyć 200, a nawet 500 spadających obiektów na godzinę, co zdarzyło się w 1992 roku. Najlepiej prowadzić obserwacje nad ranem, wtedy ich ilość powinna być największa.

Perseidy są aktywne od 20 lipca do połowy sierpnia. Większość fragmentów ma nie więcej niż kilka centymetrów, a ich prędkość przy wejściu w atmosferę jest na tyle nieduża, że smugi pozostawione po obiektach wyglądają czasami bardzo spektakularnie. .

Obserwacje tego zjawiska astronomicznego są bardzo proste, ale w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów najlepiej udać się poza miasto., gdzie jest mniejsze zanieczyszczenie światłem. Warto też wyposażyć się w coś do leżenia, bo Perseidy najlepiej ogląda się w pozycji horyzontalnej.

 

 

Artykuł pochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Euzebio

Przydałby się artykuł o

Przydałby się artykuł o aktualnych wydarzeniach : eksplozja zakłady chemiczne Orlen Czechy, awaria reaktora w elektrowni atomowej Czechy, eksplozja wyglądająca jak walizkowy ładunek nuklearny Chiny. Przypadki ? Raczej nie. Trwa cicha wojna o dominację dolara na świecie i karanie przeciwników, trwa cicha wojna o wpływy władzę i bardziej "demokratyczne" czyli zachodnie rządy w Czechach. W Polsce zastosowano geoinżynierię w postaci sterowania pogodą, rozpylano cząstki naładowane elektrycznie które zareagowały na chmury naładowane ładunkiem odwrotnim przez co odsunięto na długi okres czasu chmury deszczowe powodując ponad dwutygodniową suszę. Powodem było to aby nastąpiły problemy z plonami, i konieczność sprowadzenia dużej ilości żywności modyfikowanej genetycznie z Ameryki Południowej od monopolistów żywności genetycznej. 

Portret użytkownika Zuzka

U mnie jak zwykla zachmurzne

U mnie jak zwykla zachmurzne niebo... nic nie widać a szkoda.... bo bardzo bym chciała to zobaczyć, spektakl spadających gwiazd lub statkw, obojętnie... Widok jest spektakularny i wrt uwagi. Piękny, choć przesiąknięty tajemnicą... Wciągającya za razem odrywający od codzienności...

Portret użytkownika strażnik teksasu

Wycieki   osób pracujących w

Wycieki   osób pracujących w ramach programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence)  informują , że co roku w kierunku Ziemi przemierzają Kosmos  statki międzyplanetarne nazywane perseidami.Statki zostały odkryte dzięki urządzeniom badawczym pracującym dla programu HAARP, wojskowego programu badawczego, który zajmuje się -przynajmniej oficjalnie – zmianami zachodzącymi w pobliżu Ziemi.dla zdebilałej opini publicznej sa to zwykle perseidy.Jako pierwsza informację podała Macedońska Agencja Informacyjna dziesiatki telefonowi mejli od roznych ludzi w przeciagukilkunastu godzinz zapytaniami czy to prawda.?niesamowity ruch w internecieto tylko ulamki ludzkich reakcji po wycieku tej informacji dotychczas ufolodzy byli traktowani jako maniacy ,teraz sie ich dostrzega.w tonie zapytan czai sie strach.wrodzony strach ludzkich istot przed nieznanym.
 

Strony

Skomentuj