Dzisiaj mija 51 rocznica pierwszego lotu orbitalnego dokonanego przez człowieka

Kategorie: 

Jurij Gagarin

To już ponad pół wieku od czasu, gdy człowiek postawił stopę na nowym niezbadanym terytorium, jakim jest kosmos. Gagarin poleciał tam siedząc na drewnianej ławce a lot wcale nie miał takiego bezproblemowego charakteru jak podawała radziecka propaganda.

 

Jurij Gagarin nie wykonał pełnego obrotu wokół Ziemi i po nie całych dwóch godzinach lotu statku kosmicznego Wostok-1, 12 kwietnia 1961 roku, szczęśliwie wylądował w okolicy rosyjskiego Saratowa. Szczęście było potrzebne, bo najpierw doszło do awarii jednego z silników hamujących, co wprowadziło kapsułę w rotację a po jakimś czasie, po wyhamowaniu statku okazało się, że nie da się odłączyć modułu lądownika od reszty statku, co groziło nawet spłonięciem w atmosferze.

 

Na szczęście dla Gagarina jeden z zaczepów po chwili wchodzenia w atmosferę rozgrzał się i puścił. Kapsuła wylądowała bez Gagarina a on sam katapultował się na wysokości 7 kilometrów i opadł 8 minut po lądowniku. Była to bardzo długo wielka tajemnica ZSRR a oficjalna propaganda nie dopuszczała tych informacji tak długo, że nawet dzisiaj mało kto o tym słyszał.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ZIWK

Musiał być z 3 powodów: 1 - o

Musiał być z 3 powodów:1 - o locie poinformowanno PO fakcie, gdy była już pewność, że wszzystko się udało.2 - zgodnie z przepisami FAI (Międzynarodowej Federacji Lotniczej) lot nie mógł zostać zaliczony oficjalnie, jeśli ilot nie lądował razem ze swoja maszyną.Przypomnę, że po wypadku Władimira Iluszyna podczas przyzieminenia, Gagarin się katapultował i lądował oddzielnie...3 - dokładne dane o czasie lotu, oraz o parametrach orbity musiały być utajnione aby ukryć położenie kosmodromu.

Strony

Skomentuj