Dzisiaj kulminacja arktycznych mrozów w Europie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niemal cała Europa doświadcza właśnie arktycznej pogody. Na Biegunie Północnym i na Grenlandii jest obecnie cieplej niż na naszym kontynencie. I jakkolwiek zima w zimie nie jest czymś niezwykłym, to wiosna w zimie w Arktyce to już coś niepokojącego.

 

Właściwie cała Europa jest pod wpływem arktycznych mas powietrza. Jedynie Portugalia i południowa Hiszpania nie doświadczają tego ochłodzenia. Mróz trwa już kolejny dzień i niestety każda noc przynosi kolejne informacje o ludziach, którzy zamarzli. W sumie, od początku tego tygodnia, z powodu wychłodzenia organizmu, w całej Europie zmarły 23 osoby. Tylko wczoraj aż 5 osób. Służby apelują do bezdomnych aby decydowali się spać w noclegowniach, proszą też o sygnalizowanie jeśli ktoś próbuje spać na ławce lub w nieogrzewanych pomieszczeniach.

Bardzo silne opady śniegu występują w Wielkiej Brytanii i spodziewane jest ich nasilenie. Śnieg spadł we Francji i we Włoszech. Co zaskakujące, padało nawet w Rzymie. Poprzednio widziano tam śnieg w 2012 roku, a tak późno w lutym nie padało tam od dekad. Zima oczywiście zaskoczyła włoskich drogowców i na skutek śniegu powstał spory chaos komunikacyjny, który dotknął drogi i miejscowe lotniska.

 

Zima dotarła również do Chorwacji gdzie wystąpiły pierwsze od 6 lat opady śniegu. W niektórych miejscach zaspy sięgają 2 metrów! Gwałtowna pogoda była dodatkowo potęgowana przez silny wiatr wiejący w górnych partiach gór z prędkością aż 180 km/h. Jednak mrozy na południu kontynentu są zdecydowanie mniejsze niż na północy i sięgają najwyżej - 8C. Jest to jednak wielkie wyzwanie dla ludzi, którzy nie obcują zwykle z taką zimą

W Skandynawii zapanowała aura arktyczna z mrozami przekraczającymi -20C w Szwecji i Norwegii. Najchłodniej było w Estonii gdzie zanotowano temperaturę -27C. Im bardziej na południe tym cieplej. Na przykład w Polsce na terenie całego kraju panują mrozy od -13C do -18C. Najzimniej jest oczywiście w rejonach górskich Karkonoszy i Tatr. W Zakopanem dzisiaj w nocy spodziewane jest -23C.

 

Arktyczna pogoda potrwa jeszcze przynajmniej do soboty. Potem spodziewane jest gwałtowne ocieplenie, a jak wiadomo takie szybkie zmiany pogody mogą wywoływać falę zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych. Szczególnie narażone mogą być na to dzieci i osoby przebywające długo na zewnątrz. Typowe przednówkowe choroby w niektórych przypadkach mogą wymusić przyjmowanie środków na kaszel, takich jak na przykład mucosolvanmini

 

Wszystko wskazuje na to, że mroźne dni odchodzą na dobre i marzec, przynajmniej w pierwszej połowie miesiąca, będzie dużo cieplejszy od lutego. Srogie mrozy zostaną wyparte przez cieplejsze masy powietrza znad Afryki, a to da przedsmak nadciągającej wiosny.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika CzarnyOlo

Zima minie, 

Zima minie, 
wiosna przyjdzie,
ukochana. 

Śniegi spłyną, 
lody zginą.
Wyjdzie trup z bałwana.

To, co skryte
ujawnione 
wnet zostanie.
Spójrz kochanie.

O, jak miło.
O, jak miło.
Trup w bałwanie.
Trup w bałwanie.

Portret użytkownika Takitam

Naprawdę nie macie większych

Naprawdę nie macie większych problemów do omawiania tylko te nieszczęsne reklamy ???. Takie czasy, są i będą wszędzie - a ty albo kupisz MUCOSOLVAN albo nie - tylko od Ciebie to zależy. To tak jakby się przejmować że księżyc nie świeci na fioletowo - musisz się z tym pogodzić że świeci tak jak świeci bo inaczej fioła dostaniesz. I z tymi reklamami musicie się też pogodzić bo będą świecić tak jak świecą...

Portret użytkownika Medium

Wszyscy tu piszą o reklamie,

Wszyscy tu piszą o reklamie, a jej nie widzę, więc mnie nie drażni.

Przypominam, że pisałam wcześniej, że powrót Saturna do zimowych znaków (aktualnie jest na początku znaku Koziorożca) powinien nam przywrócić prawdziwe zimy.

No i tak się dzieje rzeczywiście.

Saturn przez najbliższe 5 lat będzie widoczny na tle Koziorożca i Wodnika. Ponieważ Wodnik należy do tzw. krzyża stałego, jeszcze bardziej niż Koziorożec związany jest z energetyką.

I właśnie z Saturnem w Wodniku wyobrażam sobie prawdziwe i stałe ataki zimy.
 

Możemy śmiało kupować ciepłą odzież, przyda się na najbliższe lata.

Strony

Skomentuj