Dzikie konie mają bardzo złożoną strukturę społeczną

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Międzynarodowa grupa badawcza z Uniwersytetu w Kioto w Japonii i Uniwersytetu w Strasburgu we Francji wykorzystała drony do zbadania struktury społecznej dzikich koni w Portugalii. Jak się okazało, zwierzęta te mają bardzo złożone relacje w grupach.

Człowiek żyje w bardzo złożonej wielopoziomowej społeczności. A jak to działa u zwierząt? 

 

Uważa się, że w społeczeństwie wielopoziomowym jednostki są w stabilnych grupach, które budują relacje z innymi grupami, tworząc wyższy poziom organizacji. Na przykład ludzie żyją w wielopoziomowym społeczeństwie, w którym rodziny tworzą lokalne społeczności, które stają się miastami.

Takie relacje były dotychczas badane tylko u naczelnych i wielorybów. W ramach nowego badania naukowcy byli w stanie przeanalizować zachowanie koni. 

 

W odstępach 30 minut naukowcy stale monitorowali zwierzęta za pomocą dronów. To pozwoliło im określić dokładną lokalizację każdego konia i dokładne odległości między osobnikami.

 

Użycie dronów pozwoliło biologom zidentyfikować 121 osobników w 23 grupach i 5 samotnych samców. Same grupy zostały podzielone na dwie kategorie: „Haremy” – towarzystwa koedukacyjne z jednym lub dwoma dorosłymi mężczyznami oraz „Grupy kawalerskie” – zupełnie bez kobiet. 

 

Analiza danych zespołu ujawniła, że ​​istnieją małe organizacje społeczne lub „departamenty”, które połączą się w „stada” wyższego poziomu. Odkryli również, że grupy singli pozostawały na obrzeżach stada, podczas gdy haremy częściej zajmowały centrum.

 

To prawdopodobnie sugeruje, że haremy mają wyższy status w związkach grupowych. Ponadto przenoszenie grup kawalerskich z dala od ośrodka może zmniejszyć ryzyko zachowań agresywnych. 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Skomentuj