Dziki w Czechach są wciąż radioaktywne i to 30 lat po katastrofie w Czarnobylu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Władze Republiki Czeskiej ostrzegają, że dziki w południowo-zachodniej części kraju są wciąż tak samo skażone radioaktywnością. Nawet po 30 latach od katastrofy atomowej, spożywanie dziczyzny jest nadal niebezpieczne dla zdrowia.

Wysokie dawki promieniowania w okolicach Czarnobylu są barierą, by ludzie mogli wrócić do tamtego regionu. Natomiast nie tyczy się to dzikich zwierząt, badania wskazują, że liczebność występujących tam łosi, saren, dzików, a nawet wilków nie spadła.

 

Dziki w Republice Czeskiej znajdują się daleko od miejsca katastrofy, a jednak promieniowanie wciąż je obejmuje. Przy silnym wietrze południowym i wschodnim, a także opadach, zostało zanieczyszczone ponad sto tysięcy kilometrów kwadratowych ziemi, głownie w Ukrainie, Białorusi oraz Rosji. Jednak zanieczyszczony materiał sięgnął znacznie dalej.

Uważa się, że dziki były szczególnie narażone ze względu na spożywany przez nie pokarm, który stanowią między innymi grzyby. Rosnące w zanieczyszczonej glebie, najwyraźniej koncentrują radioaktywność, którą pożywiają się zwierzęta. Czeska administracja weterynaryjna uważa, że około połowa dzików z południowo-zachodniej części kraju jest wciąż niebezpiecznie skażona.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (6 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika F00ks

ten symbol w Islandii

ten symbol w Islandii występował praktycznie przy każdym turystycznym obiekcie. Mi powiedziano, że to oznacza "ciekawe miejsce". Widziałem tam też wiele swastykopodobnych zbliżonych do słowiańskich symboli pomyślności.

Portret użytkownika lipka

U nas wybito już 70 tysięcy

U nas wybito już 70 tysięcy dzików więc problem jakby został rozwiązany, wybija się nie tylko dziki ale i inne zwierzęta. Gdyby tak zrobić przegląd zwierzobójstwa dzikich zwierząt dla samej przyjemności zabijania to katastrofy, choćby atomowe, pokazałyby, że dla zwierząt to ocalenie. Szkoda, że reaktorów nie było w Taiji w Japonii wtedy ocalone byłyby tysiące delfinów, na Nowej Funlandii w Kanadzie ocalone byłyby tysiące fok, w krajach Europy (odcinam się od takiej europy) Bułgaria, Rumunia, Włochy, Albania - polowanie na ptaki, myśliwi to mordercy dla przyjemności samego mordowania bo jak już ma karabin z lunetą to musi sobie pozabijać i niczym się nie różnią od morderców ludzi i tak samo powinni być traktowani. Cywilizacja to nie tylko wynalazki ale też sposób myślenia bo obsługi kalkulatora można nauczyć nawet małpę ale myśleć o własnej przyszłości potrafi tylko Człowiek. Zbliżają się czasy gdy w poszukiwaniu Człowieka trzeba będzie przemierzyć Galaktykę chociaż ludzi będą miliardy.

Portret użytkownika sceptyyk

nicco, czy ty jestes bardziej

nicco, czy ty jestes bardziej ciekawy, czy tez bardziej leniwy?  Wystarczylo skopiwać ten znaczek, zapodać do wyszukiwania grafiki w guglarce. Wynik; Znak magiczny ludów Północnej Europy, chroniący obejścia domowe. W Finlandi zwany jako HANNUNVAAKUNA, w Dani obrócili o 90st i nazwali Krzyżem Johannesa itd itp. Znak ten widnije na Kamienu Hablingbo.                              Znalezione obrazy dla zapytania Hannunvaakuna   Hablingbo, Gotlandia,                                   1 marka 1953-1962 - monety Finlandii                                                                                                                                                                      

Portret użytkownika Nicco

Dzięki za odpowiedzi.

Dzięki za odpowiedzi. @sceptyyk nie, nie jestem leniwy. Pytając przy okazji sam szukałem i wychodził mi dotąd takie pierdoły jak „symbol pola namiotowego", czy inne nazwy jak „looped square”, „pętla gorgona”, czy zwyczajnie symbol bez znaczenia, czyli nic konkretnego, aż w końcu natrafiłem na temat w yahoo answers, gdzie wyjaśniono, że jest to symbol ochronny (nordycki, stosowany przez wikingów, ale też któryś z rzędu "ochronny"). Przy okazji zobaczyłem jego zbieżność ze słowiańskim symbolem. Dzięki tobie wiem, że symbol „chroniący obejścia domowe” i tyle sądzę, że mi wystarczy. Nie szukam takich rzeczy w google images, zwykle wpisuje hasło bezpośrenio do wyszukiwarki.

Strony

Skomentuj