Dziesięć globalnych korporacji kontroluje handel na świecie

Kategorie: 

theatlantic.com

Zazwyczaj nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale większość marek produktów, jakie kupujemy należą do dziesięciu międzynarodowych korporacji. W sklepach zostało stworzone wrażenie wyboru i konkurencji, ale tak naprawdę jedyny wybór, jaki możemy dokonać to zdecydowanie na zakup produktów którejś z tych konkretnych firm.

 

Poniższa grafika przedstawia zależności między markami i ich właścicielami z perspektywy USA, dlatego należy zaznaczyć, że neokolonializm ekonomiczny w Europie polega na skupowaniu lokalnych marek i włączanie je w struktury gigantycznych globalnych kompanii.

Zawsze, więc gdy wydaje nam się, że mamy jakiś wybór okazuje się, że nasze pieniądze powędrują do kilku globalnych korporacji. Niektóre z firm tego typu stały się tak potężne, że dysponują siłą ekonomiczną przewyższającą możliwości całego kraju. Podobno potencjał gospodarczy samego Apple jest porównywalny z Polską.

 

To wszystko stwarza zagrożenie oligopolem o ile już się w nim nie znaleźliśmy. Człowiek może się obyć bez komputera, samochodu i wielu innych rzeczy, ale nie może się obyć bez jedzenia. Przy rosnącej populacji ludzkości problem żywności będzie narastał a ten, kto sprawuje realny nią handel będzie mógł z tego czerpać wielkie zyski.

 

Obecność tak małej ilości globalnych firm z branży spożywczej powoduje tez, że dużo łatwiejsze mogą być dla nich na przykład kampanie promujące dany sposób żywienia lub konkretne sztuczne składniki żywności. Ta daleko idąca centralizacja branży powoduje, że dużo łatwiej propagować konkretne wzorce żywieniowe oczywiście z wykorzystaniem mediów a czasami nawet lekarzy dietetyków.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika gabriell

Dziwię się że aż tyle tych

Dziwię się że aż tyle tych koorporacji... Wymarzyli sobie i wiedzieli jak zrealizować 2 w 1. Robią przekręty a więc są nie karalni - i mam to w dupie...i trują nas żywnością nie dając nam wyboru spożywania mniej podtrutej żywności - i tego nie mam w dupie. Brawo koorporacje, my tak jeszcze nie potrafimy, ulegając zazdrości, zawiści i indywidualnym, próżnym aspiracjom kosztem innych.

~gabriell

Portret użytkownika wujek

Jest rada, ale mało

Jest rada, ale mało ,prawdopodobna. Nie kupujmycoca-colisłodyczy nestle tylko z Plzy, Wawelu, Giplany itp.Nie kupujmy lodow sheler tylko koralŻywnosc w sklepikach, owoce na targu od chłopa albo w sklepie przywatnym.Wiem ze jak sie nie ma kasy to sie kupuje gdzie najtaniej. Coli nie pije od 10 lat -powaznie.

Portret użytkownika qp

No to ja teraz Ciebie

No to ja teraz Ciebie rozczaruję. Owszem, Goplana była przez pewien czas własnością Nestle, ale już jako marka a nie firma została sprzedana firmie Jutrzenka Colian. Natomiast Wawel nie jest i nigdy nie był własnością Cadbury i jest samodzielną spółką giełdową. Pomyliłeś go z Wedlem, który swego czasu został przejęty właśnie przez Cadbury, a po pewnym czasie odsprzadany japońskiej Lotte Group.Czytaj trochę - wiedzy nigdy za wiele!!!

Portret użytkownika Flesz7

tutaj obrazek w nieco

tutaj obrazek w nieco większej rozdzielczości:http://i.imgur.com/k0pv0.jpgdodam, że mogą szastać cenami jak im się podoba i mowy nie ma o "zmowie cenowej". Korporacje stoją ponad prawem. Przykład cocain coli: dziesiątki lat dorzucali składniki rakotwórcze, dziś to zbadał ktoś niezależny i co? I nic. dalej napój bije rekordy sprzedawalności. Mordercy trują dalej, a ktoś w międzyczasie za kradzież czterech bułek i wody poszedł siedzieć...Została gdzieś tu poruszona kwestia 13 rodzin i Reptyli. Ja nie wiem, jednak zadaje sobie pytanie: ktoś kto włada praktycznie wszystkim, od drukowania pieniędzy przez edukację, telewizję, żywność, farmaceutykę, energię, politykę po tajne projekty wojskowe, czy ten KTOŚ liczy pieniądze? Skoro może zadzwonić do FEDu i poprosić o dopisanie zera do konta. Wink jakimi pobudkami kieruje się ten istny GENIUSZ ZŁA trzymający całą populację pod butem?  Zobaczcie jak daleko to sięga, a mamy pojęcie tylko o części tego planu. Kto lub co chce aby świat wyglądał właśnie tak??? Abyśmy byli przygwożdżeni wręcz do ziemii. Skrępowani podświadomym programowaniem, religiami, pieniądzem...? Inny człowiek? Po co..? Dla frajdy?Żyjemy na pięknej, różnorodnej planecie. Nie znajdziecie wielu kopii we Wszechświecie Lol Mamy ogromny potencjał jako istoty (to, że o nim nie wiemy i wręcz zapomnieliśmy to inna sprawa, ktoś się o to postarał) Pomyślcie gdzie byśmy byli gdyby nie łańcuchy narzucone nam przez między innymi CzerwonąTarczę i cały ten burdel. Na pewno nie na tej planecie...

New World Disorder

Portret użytkownika shogun1983

Istnieje cała masa sklepów (i

Istnieje cała masa sklepów (i to nie tylko tych z eko żywnością), w tym m.in dyskontów gdzie można kupić produkty lokalnych producentów nie związanych z światowym globalnymi markami. W Polsce własnych marek, specyficznych lokalnych produktów mamy bardzo dużo. No chyba że ktoś nie dostrzega rzeczywistości innej niż Snickersy, Marsy, Coca-Cola i płatki Nestle

Portret użytkownika arkadios

KARPORACJA COCA-COLA JUŻ NIE

KARPORACJA COCA-COLA JUŻ NIE BĘDZIE COCA-COLĄ ZMIENIAJĄ SKŁAD JAK I SMAK TEGO NAPOJU,ZASTANAWIAM SIE DLACZEGO ZMIENIAJĄ SKLAD ORAZ SMAK?  WOLĘ TEGO NIE PRÓBOWAĆ BO COŚ MI TU ŚMIERDZI I LEPIRJ TEGO NIE PIĆ !

Strony

Skomentuj