Dziesiątki tysięcy płatnych trolli internetowych pozostaje w służbie państwowej

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Fora internetowe to potężne źródło oddziaływania społecznego. Wiedzą to dobrze spece od propagandy, którzy opłacają sowicie grupy płatnych trolli internetowych, którzy walczą do upadłego o propagowanie rozmaitych teorii. Jeśli jest to wynikiem złośliwości to jeszcze nic takiego, ale często jest to wynikiem celowego działania.

 

Siły polityczne, uciekają się do stosowania tak zwanych "płatnych trolli" lub, bardziej poprawnie, płatnych specjalistów do prowadzenia dyskusji w Internecie. Wymyślono to już dawno a celują w tym zwłaszcza Żydzi, którzy stworzyli na to nawet specjalny termin, hasbara. Stosowane jest to w tych krajach, w których jest duża ilość użytkowników Internetu.

 

Izraelscy trolle internetowi to już legenda a hasbara jest dla wielu z nich dobrze płatnym zajęciem. Werbuje się tam studentów przez Narodowy Związek Studentów (NARS), który prowadzi program zwalczania antysemityzmu w Internecie. W sumie na kształtowaniu opinii w Internecie mogą oni zarobić do 2000 dolarów od osoby.

 

Dla młodych ludzi Internet jest przede wszystkim narzędziem pracy i edukacji. Wielu izraelskich studentów staje się ekspertami w Internecie, władze starają się to wykorzystać. Podobnie jak w innych użytkowników sieci, studenci napotykają antysemickie wpisy na witrynach komputerowych, które według nich propagują nienawiść Izraela i Żydów na całym Internecie.

 

Internet pozwala na niekontrolowany dostęp do treści i grup marginalizowanych, a więc może mieć wpływ na szeroką publiczność, która jest przedmiotem takich informacji, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy są w trudnej sytuacji.  Jednocześnie według Żydów Internet jest głównym medium do rozpowszechniania antysemityzmu i nienawiści do Izraela i ich samych. Izrael nie ukrywa, że Internet jest dla niego miejscem walki z takimi witrynami, i ich celem według celów programu NARS jest ich niszczenie.

 

Według Żydów w obecnej rzeczywistości Internet jest podstawowym narzędziem do rozpowszechniania antysemityzmu, a większość izraelskich studentów wykorzystujących te środki komunikacji, powinna prowadzić walkę z wrogimi witrynami. Ten program stypendialny pozwoli studentom do mapowania antysemickich witryn i radzenie sobie z ich nadawaniem.  W trakcie realizacji projektu, uczniowie mogą pracować w sieciach społecznościowych w celu prowadzenia dezinformacji w Internecie.

 

Plan prac w ramach projektu rozpoczyna się po przejściu odpowiedniego szkolenia. Uczniowie mogą pracować w zaciszu domu i tygodniowo muszą spędzić na hasbarze około 5 godzin w roku kalendarzowym (nie akademickim).  Jako zapłata za pracę studentów otrzyma 7 500 szekli ($ 2,000) za 240 godzin pracy w projekcie. Stypendium zostanie wypłacone w trzech ratach.

 

Trudno się dziwić Izraelowi, że stara się oddziaływać na postrzeganie Żydów i postaw antyżydowskich. Tak samo robią Rosjanie, którzy zatrudniają trolli internetowych propagujących rosyjski punkt widzenia. Tak jak w przypadku swoich kolegów z Izraela piszą komentarze w różnych językach, ale oni skupiają się zwłaszcza na propagowaniu odpowiednich treści w rejonie uważanym za swoją strefę oddziaływania.

 

Wiemy nieoficjalnie, że prorządowa i „smoleńska” hasbara trwa na dobre w polskim Internecie. Według wielu przecieków pisanie odpowiednich komentarzy jest wynagradzane nawet do 2 zł za wpis. Niektórzy nieźle z tego żyją, ale dla moderatorów i administratorów forów internetowych to koszmar, ponieważ w morzu wpisów łatwo przeoczyć niezamierzone oddziaływania a gdy na dodatek jest to akcja skoordynowana prowadzona jednocześnie przez kilkanaście osób to możliwości skutecznej moderacji są bliskie zeru.

 

 

Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Public_diplomacy_(Israel)

http://newsland.com/news/detail/id/1111030/

http://en.wikipedia.org/wiki/Hasbara_Fellowships

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ada

kiedy jako studentka w

kiedy jako studentka w warszawce pracowalam na sluchawkach(taki teletubis bylam) to poproszono nas o robienie kampanii reklamowej, ktora miala polegac na sztucznym zakladaniu watkow na forum by polecic firme, czy poprzez komentarze do istniejacych watkow, cale dialogi niektorzy pisali wychwalajac jakis badziew o ktorym nie miali pojecia...
Pozdrawiam serdecznie

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Tommi napisał: W Warszawie

Tommi wrote:

W Warszawie się pisze zakompleksiona dziewczynko z malego miasteczka.

Tommi... gdybys trochę bucu buraczany poczytał wpisy tej osoby... nie śmiałbyś odezwać się w ten sposób. A tak się buraku złożyło, że znam te wpisy i budzą szlachetny szacunek do ich autora...
 Natomiast Twój wpis świadczy nie tylko o niskim poziomie kultury ale i niskim poziomie intelektualnym i nic poza  "wielkomiejską"  uszczypliwością słomo-butaśnych potomków leniwych wsioków nie wnosi...
 

 

 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Spotter napisał: Ładnie

Spotter wrote:

Ładnie zaczynasz nowe życie bo BANicji... wyzywając innych ? Twój język jest prostacki... "bucu".

 Adwokat diabła lub fałszywka w nicku... Wiesz spotter kim jesteś dla mnie. więc powtarzać się nie będę. Dawno skończyliśmy dyskusję.. A ja widzisz jestem i będę dotąd, dokąd będę chciał.

Strony

Skomentuj