Dziesiątki krajów szpieguje swoich obywateli w Internecie

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Władze 25 krajów na świecie, w tym USA, Japonii, Bahrajnu, Łotwy czy Turkmenistanu realizują już wirtualny nadzór nad swoimi obywateli. Szpiegowani są głównie ci, którzy nie podobają się władzy oraz prewencyjnie reszta populacji. Oprogramowanie FinSpy już od jakiegoś czasu jest stosowane przez agencje rządowe. Jest to spyware reklamowany, jako narzędzie do szpiegowania kryminalistów z tym, że jest stosowane do szpiegowania wszystkich.

 

W maju 2012 roku, opozycja z Bahrajnu apelowała do ekspertów, aby zbadano podejrzane wiadomości przychodzące znaleziona na kilku komputerach.  Po kilku miesiącach kanadyjscy eksperci doszli do wniosku, że zostały one zakażone spyware FinSpy lub FinFisher, opracowanym przez brytyjską firmę Gamma Group. To "szpieg" haseł skanujący informacje wprowadzane, za pomocą połączeń Skype. To klasyczny keylogger, który wysyła wszystko wprowadzone na klawiaturze do centralnego serwera.

 

Gamma Group pozycjonuje się na rynku, jako dostawca oprogramowania dla agencji rządowych, które potrzebują pomocy w walce z przestępczością zorganizowaną, terroryzmem, handlem narkotykami i pedofilią.  Jednak firma jest oskarżana o stworzenie instrumentu pozwalającego państwom szpiegować swoich obywateli.

 

W 2011 roku opozycja egipska otwarcie mówiła o tym, że Gamma Group zaoferował swoje usługi rządowi Hosniego Mubaraka.  Jednak zarzuty ma też Gamma International, bo władze egipskie po prostu wykorzystały darmową "testową" wersję oprogramowania. Eksperci kanadyjscy z Citizen lab stwierdzili, że od 2012 do 2013 znaleziono śladów serwerów FinSpy w 25 krajach, w tym USA, Japonii, Wielkiej Brytanii, Indiach, Bahrajnie, Malezji, Meksyku, Katarze, Indonezji, Kanadzie, Bangladeszu, Brunei, Czechach i Zjednoczone Emiratach Arabskich.  Wiadomo też o serwerach FinSpy używanych w Turkmenistanie i na Łotwie. W tym ostatnim kraju zostały one zamknąć lub "zaszyfrowane" w październiku 2012 roku.

 

W Wietnamie Citizen Lab znalazł dowody, że FinSpy prowadził działania szpiegowskie na smartfonach z systemem Android. Według kanadyjskich ekspertów spyware nie jest rozpoznawane przez większość antywirusów, choć  Norton Antivirus może z powodzeniem zwalczyć FinSpy.

 

Naukowcy Citizen lab, Bill Marczak i Morgan Marquis-Boire napisali w raporcie, że spyware FinSpy często wykorzystywany jest do "politycznych podsłuchów" przeciwko liderom opozycji.  Ponadto, ich zdaniem, programy te mogą zostać użyte przez przestępców, co może grozić poważnym zagrożeniom dla naszych danych osobowych a nawet zawartości kont. Tym bardziej dziwi, że rządy parają się tak przestępczą działalnością.

 

Gamma Group zaprzecza, że dostarcza swoje oprogramowanie do krajów, które mogą z niego korzystać zwalczając opozycję. Jednak 12 marca 2013 Międzynarodowa Organizacja "Reporterzy bez granic", wymieniła tą spółkę, jako jednego z "wrogów Internetu”, który sprzedaje rządom oprogramowanie łamiące prawa człowieka i wolności informacji.

 

 

Źródła:

http://www.huffingtonpost.com/2013/03/13/finspy-spyware-activists_n_2864579.html

http://www.nytimes.com/2013/01/10/world/asia/activists-convicted-in-vietnam-crackdown-on-dissent.html?_r=0

https://citizenlab.org/2012/07/from-bahrain-with-love-finfishers-spy-kit-exposed/

http://www.nytimes.com/2012/08/31/technology/finspy-software-is-tracking-political-dissidents.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Perun

Zwierzenia byłego agenta

Zwierzenia byłego agenta Mossadu CONFESSIONS OF AN EX-MOSSAD AGENT
Fragmenty książki Wiktora Ostrowskiego "Drogą Podstępu" [Wyznania szpiega]
 
UWAGA: Nie trzeba przypominać, że Lobby Izraela zażądało, a jego żądania zostały spełnione, całkowitego zakazu sprzedaży tej książki we wszystkich większych sieciach księgarń, natomiast pro-izralescy eksperci zmieszali książkę z błotem przy każdej nadarzającej się okazji. Książka Ostrowskiego jest dostępna tylko wysyłkowo w miejscach takich jak Amazon
 
Ujawnienie faktów znanych mi dzięki mojej pozycji jaką miałem przez 4 lata pracy wewnątrz Mossadu nie było w żadnym wypadku czymś łatwym.
 
Wychowałem się w środowisku zaciekłych syjonistów, uczono mnie, że państwo Izrael jest niezdolne do złego zachowania. Że byliśmy Dawidem nieustannie zmagającym się z wciąż rosnącym Goliatem. Że nikt nie może nas ochronić poza nami samymi - uczucie wzmacniane przez ocalałych z Holokaustu, którzy żyli wśród nas.
...
http://pokazywarka.pl/tbz473/

Portret użytkownika Ja

Świat Orwellowski to nie

Świat Orwellowski to nie fikcja i każdy myślący człowiek zdaje sobie z tego sprawę. Monitoringi uliczne służa głównie wyłapywaniu z tłumów liderów grup, telefony komórkowe, komputery, etc. sa pod ścisłą kontrolą, ludzie przy władzy twierdzą że to dla naszego dobra w walce z mniej lub bardziej zorganizowaną przestepczościa, ale czy aby na pewno? Czy ktoś słyszał coś o systemie ECHELON w Polsce?
http://www.youtube.com/watch?v=joI31111dVQ

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Strony

Skomentuj