Dziennikarstwo i wolność słowa są dziś poważnie zagrożone

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Wojna informacyjna, jaka jest obecnie prowadzona na świecie powoduje, że każdy niezależny dziennikarz może mieć bardzo poważne problemy, gdy podejmie się "niewłaściwych" tematów. Mowa między innymi o sprawy związane z polityką danego kraju. Dziennikarze obawiają się poruszać niektóre tematy, gdyż w najgorszym wypadku, mogą zostać określeni nawet jako terroryści.

 

W Wielkiej Brytanii naruszana jest wolność słowa, podobnie jak w wielu innych krajach. Jednak tam, dziennikarze muszą bardzo uważać, gdy opisują sprawy dotyczące tego kraju, a najlepiej gdyby tematy te w ogóle nie były poruszane. Według Davida Andersona, słowo "terroryzm" jest zbyt szeroko rozumiane przez brytyjskie prawo i jest nadużywane.

 

Każdy dziennikarz, który publikuje treści umotywowane politycznie, może zostać określony jako terrorysta, gdy władze uznają, że publikacja może zagrozić bezpieczeństwu publicznemu. Anderson odnosi się do sprawy Davida Mirandy, który jako jeden z pierwszych opisał rewelacje byłego agenta NSA, Edwarda Snowdena, dotyczące kontrowersyjnego programu PRISM, prowadzonego przez Stany Zjednoczone. Dziennikarz na podstawie ustawy o terroryźmie, został zatrzymany przez służby.

 

W Stanach Zjednoczonych sprawa ma się trochę inaczej. Tam przynajmniej dziennikarze nie są oskarżani o terroryzm, ale działania prowadzone przez agencję NSA zagrażają wolności słowa i prywatności w tym kraju. Oświadczenia w tej kwestii zostały złożone przez organizacje Human Rights Watch i przez Amerykańską Unię Ochrony Wolności Cywilnej.

 

Obrońcy praw człowieka zaznaczyli, że urzędnicy obawiają się kontaktu z dziennikarzami, ponieważ jakakolwiek wymiana informacji może pozostawić po sobie cyfrowy ślad, który może zostać później wykorzystany przeciwko nim. Agencje szpiegowskie prowadząc swoje programy, wykorzystują kwestię zapewniania bezpieczeństwa dla osiągnięcia własnych celów. W tym przypadku, bezpieczeństwo zabija wolność słowa.

 

Programy szpiegowskie prowadzone są między innymi przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Francję i Niemcy. W innych krajach, wolność słowa również jest zagrożona a jakiś czas temu mieliśmy okazję się przekonać jak jest w Polsce. Prędzej czy później, służby zaczą interesować się każdym, kto napisze coś niewłaściwego i niewygodnego dla władzy.

 

 

Źródła:

https://terrorismlegislationreviewer.independent.gov.uk/

http://www.hrw.org/node/127364

http://www.aclu.org/human-rights-national-security/report-finds-nsa-surveillance-harming-journalism-and-law

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Gubernator

Wyciekła korespondencja

Wyciekła korespondencja obnażająca działania rosyjskich trolli

Rosyjskie trolle grasują w zachodnim Internecie. Hakerzy z "Anonymous International" zdobyli ich korespondencję z przełożonymi.

Dla wielu internautów nie ulega wątpliwości, że w Sieci grasują rosyjskie trolle, których podstawowym celem jest namieszanie w głowach mieszkańcom zachodnich krajów oraz przekonać do działań, które podejmuje Kreml. Twierdzą, że aby się o tym przekonać wystarczy znaleźć jakikolwiek artykuł potępiający stronę rosyjską i przeczytać zamieszczone pod nim komentarze. Podobnych działań doświadczyły największe serwisy zachodnie, jak i również Newseek.pl.

Korespondencja rosyjskich trolli

Rosyjskim trollom nie odpuszczają jednak hakerzy z "Anonymous International", którzy niedawno udowodnili, że ich działania są nadzorowane przez rosyjską Agencję Badań Internetowych z Sankt Petersburga, natomiast w zeszłym tygodniu udostępnili przechwyconą korespondencję pomiędzy pracownikami i przełożonymi z wspomnianej agencji.
 

Dokumentacj ta pokazuje, jak intensywnie wykorzystywani byli blogerzy i "sponsorowani internauci" atakujący zachodnie serwisy poprzez zamieszczanie pro-klemlowskich komentarzy. Ich aktywność dramatycznie wzrosła w momencie rozpoczęcia akcji przejęcia Krymu. Dodatkowo tysiące przechwyconych listów zawiera szczegółowe instrukcje, jak zachowywać się na zagranicznych forach i serwisach społecznościowych oraz jak zaplanować kampanie indoktrynacji zachodniego społeczeństwa. Ponadto znajdują się w nich skany paszportów i CV pracowników, w tym jednego Rosjanina mieszkającego na terenie Niemiec.

Na koniec warto dodać, że według MR7.ru Agencja Badań Internetowych zatrudnia 300 osób, z których każda pisze codziennie 100 komentarzy.
_______________
Podchodźcie bardzo ostrożnie do komentarzy na temat działań za naszą wschodnią granicą (również pod tym artykułem). Pamiętajcie, że część z nich może być podpuchą mająca na celu wywołanie wrażenia, że Polacy to rusofoby.

Źródło informacji: The St. Petersburg Times

 

Portret użytkownika Franz

Jeszcze trochę czasu minie i

Jeszcze trochę czasu minie i obecnych czasach będą mówić że był to okres kiedy swobodnie można było głosić herezję i buntować się przeciw prawu. Że były to straszne czasy kiedy to można było zabijać i zjadać zwierzęta a co gorsza ludzie zabijali się nawzajem. W tych prymitywnych czasach ludzie używali pieniędzy zamiast chipów wszczepionych pod skóra i zamiast tych chipów ich dolegliwości diagnozowali lekarze. Były to czasy kiedy istniały narody które służyły tylko wąskim grupom do szerzenia wrogości... etc

Portret użytkownika Substytut Logiki

Tak się składa że Polacy mają

Tak się składa że Polacy mają własne zdanie i często nie zgadza się ono z tym podawanym w mediach głównego nurtu, czyli portalach sprzedanych zachodowi, czyli onet interia wp itp. Niestety wielu Polaków nawet nie wie że ww. media już nie są polskie, a jedynie polsko-języczne, i nie służą do podawania informacji, lecz do kreowania danej rzeczywistości, czyli robienia ludziom prania mózgów. Każdy kto wyraża tam swoje zdanie które jest inne od przedstawianej wersji jest niszczony i zwyzywany, prawdopodobnie też przez "płatnych komentatorów". Teraz można zadać pytanie, czy jeśli na tych nie-polskich portalach pojawi się jakiś artykuł dotyczący np. planety Mars, to ktoś kto wyrazi tam swoją opinię inną niż opinia narzucana, to kim jest? Zostanie nazwany pro-marsjański i nazwany agentem Marjan. Niestety wielu ludzi jest podatnych na sugestie, nie umie odróżnić prawdy od fałszu, i wszystkie opinie z tvn-u itp. połyka jak ciepłe bułki, nie wiedząc nawet że są zmanipulowani. Dlatego też słowa o "teoretycznej Polsce" trzeba uznać za jedne z nielicznych wypowiedzi które niestety są prawdą. Gdyby każde państwo realnie było wolne niezależne i o statusie samostanowienia, to nie byłoby piramid finansowych, wojen, monopoli, korporacji niszczących małe podmioty, i służb wywiadu do przejmowania władzy w innych krajach. Niestety to tylko fikcja z gatunku sc-fi. Prawda jest taka że świat istnieje jako taki: tragi-komiczny film w którym dobroć to tylko motyw trzecio-planowy.    

Portret użytkownika dąb

Skoro zachód jest zły to

Skoro zachód jest zły to zostaje wam emigracja do Rosji , Chin albo do Korei Północnej .  Zapewne tam jest wolna prasa .  Jeżeli wszystkie państwa bez wyjątku walczą też z prawdą objawioną przez Jezusa to ja już nie wiem o co chodzi .  Tzn. ja się domyślam. Jest tylko jeden powód ograniczania wolności słowa tj. Prawdy . Tym powodem jest władza szatana.  Bo jak można walczyć np. z przykazaniem miłuj bliźniego swego jak siebie samego  . Co jest w tym złego ? Dlaczego te i inne przykłady dawane przez Jezusa nialyby być złe dla ludzi ? Nie ma na świecie innego powodu ani innego wroga dobra jak zło .  Nawet Marks był satanistą , ale jego pan który przewyższa nas inteligencją i wiedzą doskonale orientował się jak zwieść komunizmem ludzkość . Nawet gender to pomysł wypływający z filozofii Marksa.  Przecież nie mógł ani wtedy ani teraz występować szatan oficjalnie , bo ludzkość widząc namacalny dowód nie dała by się zwieść.  Najlepiej ogłosić , że nie ma Boga i można robić co się chce, a miarą nowoczesności jest sodomia i mądrości takie jak to , ze marchewka to owoc, a ślimak lądowy winniczek to ryba a marycha to lekarstwo . Tylko czy nie widzicie ateiści , ze taka postawa do niczego nie doprowadzi ludzkości a wręcz przeciwnie - zniszczy ją ? Ale czy niewidomy zrozumie jak piękne są kwiaty a ateista zrozumie wierzącego jak piękna jest duchowość świata ?  

Portret użytkownika koń który mówi

A dlaczego mamy gdziekolwiek

A dlaczego mamy gdziekolwiek emigrować? Tu jest nasz dom do którego śmierdzący zachód wtargnął, a nie odwrotnie. I wyciąga z nas ostatnie soki. Jakim zakłamanym człowiekiem musisz być, żeby tego nie widzieć i nie napisać jak jest.
Bełkot taki sam jak przed akcesją do UE w stylu "jak nie unia to Białoruś". Tylko tak się składa, że ta biedna rzekomo Białoruś już dawno nas przegoniła. A tacy jak ty dalej toczą te swoje kupy gówna na portalach.
Komu służysz? Bo na pewno nie Polsce.

Portret użytkownika Gubernator

Koń który mówi ? Cały czas

Koń który mówi ? Cały czas jedziesz na Unie a to od Uni dostajemy kasę na inwestycję a Ruską płacimy za gaz po cenie której nikt nie płaci w Europie. To Ruskie wprowadzają embarga na naszą żywność a nie Unia, to Ruskie do tej pory nie oddała czarnych skrzynek z Tupolowa i już zapewne nie odda, to Rosja przeprowadzała w tamtym roku ćwiczenia z Białorusią z scenariuszem ataku nuklearnego na Warszawę [......]

Portret użytkownika MARGO

"...Prędzej czy później,

"...Prędzej czy później, służby zaczną interesować się każdym,.."
__________________________________________________________
Georg Orwell ( 25-061903  -  21-01-1950) wypowiedział znamienne słowa:
" Im dalej społeczeństwo dryfuje od prawdy, tym bardziej nienawidzi tych, co ją głoszą"
Można więc śmiało powiedzieć, że od prawie 100-u lat nic się nie zmieniło, a to oznacza, że... społeczeństwo cofa się w rozwoju
 
Po Zdrówka
 

Kimże jest człowiek jeśli nie potomkiem Boga?  
Tak, jak dąb zawarty jest w żołędziu - tak Bóg  ukryty jest w Człowieku...

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Nikt nie odważy się

Nikt nie odważy się powiedzieć prawdy. Na świecie a dokładniej w obecnie najbardziej prymitywnej cywlizacji, cywlizacji białego człowieka budowany jest komunizm. Komunizm to nic innego jak całkowita kontrola państwa nad człowiekiem. Wszyscy protestują przeciwko jakimś pierdołom a jeszcze nie widziałem protestów przeciwko komunizmowi. Czyli może jednak ludziom to odpowiada?

 

Skomentuj