Dzięki zmianom klimatu, Włochy hodują egzotyczne owoce

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Włochy wyraźnie odczuwają skutki zachodzących zmian klimatycznych. Widać to chociażby na przykładzie tamtejszej produkcji rolniczej. Tropikalne temperatury umożliwiają hodowlę egzotycznych owoców, takich jak awokado, mango i banany.

 

Coldiretti, krajowe stowarzyszenie producentów rolnych, przedstawiło pierwszy raport o „włoskich tropikach”. Z dokumentu wynika, że globalne ocieplenie zaczyna zmieniać zwyczaje konsumentów, a także wpływać na produkcję samych rolników.

 

Na Sycylii powstały uprawy awokado, mango, marakui i liczi. Młodzi rolnicy hodują egzotyczne owoce na terenach, które zostały porzucone właśnie z powodu zmian klimatycznych. W Kalabrii hodowane są również orzechy makadamia i trzcina cukrowa. Natomiast wzdłuż wybrzeży rozpowszechniły się flaszowce – rośliny pochodzące z Ameryki Południowej, które rodzą czerymoje. Włosi wykorzystują te owoce to produkcji dżemów.

Uprawy egzotycznych owoców we Włoszech zajmują już obszar 500 hektarów. Jeszcze pięć lat temu było to zaledwie kilka hektarów. Zachodzące zmiany klimatyczne sprawiają, że Włosi, z roku na rok, coraz chętniej zajmują się hodowlą owoców tropikalnych.

 

Co więcej, opublikowano wyniki sondażu, z którego wynika, że większość mieszkańców Włoch (61%) wybrałoby egzotyczne owoce hodowane lokalnie od importowanych. Z kolei 71% ankietowanych uznało, że za lokalne owoce można zapłacić więcej niż za zagraniczne, między innymi ze względu na świeżość. Wygląda więc na to, że w przyszłości, Europa będzie mogła zadbać o własną produkcję owoców, które są tak powszechne w Ameryce Południowej i innych rejonach świata.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Portret użytkownika piotr p

Klimat ( Z GREKI) to sfera,

Klimat ( Z GREKI) to sfera, przestrzeń, badając klimat badamy warunki panujące w tej przestrzeni (temp. wilgotność, wiatry, itp.). Zeby zmienić klimat należy zmienić przestrzen, Jeśli chcę zmienić klimat, w którym się znajduję na np. na taki który jest na Bali to muszę pojechać na Bali. NIE ISTNIEJĄ ZMIANY KLIMATYCZNE. To kolejne żydowskie kłamstwo i aby ono mogło zadziałać to najpierw wprowadzono schładzacze powietrza i nazwano je klimatyzacjami.

Portret użytkownika SurvivorMan

To co teraz odwaliłeś, to

To co teraz odwaliłeś, to mniej więcej to samo, co wywody pewnego chorego na umyśle krasnala z YT, który stwierdził, że wyznawcy heliocentryzmu to wyznawcy piekła *ROFL* 
https://www.youtube.com/watch?v=IcJFems62I8
Klimat znaczy przestrzeń, więc zmienić klimat znaczy zmienić przestrzeń, więc... Nie ma zmian klimatu  *ROFL*
Czyli... Jeśli teraz mamy słońce i upały, a w styczniu będzie mróz i śnieg, to jest to ŻYDOWSKIE KŁAMSTWO (bo przecież to także są zmiany klimatu, tylko krótkoterminowe i cykliczne)  *ROFL*
Ja pierd..lę...  *dash1*

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika minoduesp

A nie słyszałeś o epokach

A nie słyszałeś o epokach lodowcowych i okresach gorących ?? Takie zmiany utrzymywały się przez tysiące lat a niekiedy i dłużej . Był taki okres w dziejach ziemi gdy na antarktydzie (!) rósł las deszczowy a dziś mamy tam lodową "pustynię" , podobnie było z obecną pustynia sacharyjską - kiedyś ten teren był wilogotny i żyzny porośnięty lasami a w czasach dinozaurów na całej ziemi było b.gorąco (jak dla nas) dlatego gady królowały - takich przykładów można by znaleźć dużo i co to nie były zmiany klimatyczne ?

Portret użytkownika piotr p

Warunki panujące w danym

Warunki panujące w danym klimacie, w danej przestrzeni, czyli warunki klimatyczne są zmienne ale klimat czyli przestrzeń w której te warunki się zmieniają nie. Warunki te zawsze są zmienne a w zależności od klimatu czyli miejsca na Ziemi różna jest granica tej zmienności - inna jest dla kimatu kontynentalnego, inna dla klimatu śródziemnomorskiego a inna dla równikowego. Inne warunki klimatyczne były przed potopem a inne po potopie.

Portret użytkownika minoduesp

Klimat to nie przestrzeń

Klimat to nie przestrzeń (obszar ziemi) ale wilgotność, ilość opadów (deszczu i śniegu), siła i kierunek wiatrów ,nasłoniecznienie i temperatura a to wszystko zależy od całego mnóstwa czynników takich jak: lokalna siła grawitacji , nachylenie osi obrotu ziemi względem orbity i słońca , zasolenia wód w oceanach ,ilości rzek ,wpływu księżyca ,aktywności wulkanicznej ,pola magnetycznego (prądów oceanicznych) ,aktywności słońca , roślinności ,ukształtowania terenu i tektoniki ziemi - a to wszystko jest zmienne w dłuższej perspektywie czasu. I dlatego dzisiaj np. mieszkamy tu gdzie kiedyś było dno moża.

Portret użytkownika SurvivorMan

Sycylia i bez zmian klimatu

Sycylia i bez zmian klimatu posiada wszelkie predyspozycje do uprawy egzotycznych roślin... To ta sama szerokość geograficzna co Kalifornia - spichlerz Stanów Zjednoczonych. Do tego żyzne wulkaniczne gleby...
Sycylii, jeśli chodzi o szerokość geograficzną, bliżej do Afryki niż Europy. Z Palermo do Tunisu jest bliżej niż do Rzymu!
To wszystko powoduje, że Sycylia jest dość mocno uodporniona na zmiany klimatyczne związane ze wzrostem temperatur... Gorzej z Europą kontytantalną i krajami klimatu umiarkowanego, kontynentalnego, subarktycznego czy arktycznego.
Tu zmiany klimatu przyniosą ze sobą fatalne konsekwencje dla środowiska, gospodarki i ostatecznie dla ludzi.
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Skomentuj