Dzięki sztucznej inteligencji, jesteśmy coraz bliżej fuzji jądrowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Sztuczna inteligencja zaczyna odmieniać każdą dziedzinę nauki na lepsze. Nie inaczej jest w przypadku fuzji jądrowej – jeśli opanujemy wszystkie procesy związane z tym zjawiskiem, będziemy mogli stworzyć funkcjonalne sztuczne słońce, które zapewni nam dostęp do praktycznie nieograniczonej, ekologicznej energii. Dlatego amerykańscy naukowcy rozwijają własną wersję inteligentnego algorytmu, który zostanie wykorzystany właśnie w tym celu.

 

Specjaliści z Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) i Uniwersytetu Princeton jako pierwsi wprowadzają sztuczną inteligencję do przewidywania nagłych zakłóceń, które mogłyby uszkodzić tokamaki i zatrzymać zachodzące w nich reakcje syntezy jądrowej. Kluczem do sukcesu jest dostęp do wielkich baz danych (ponad 2 terabajty), które zapewniły dwa główne urządzenia, przeznaczone do syntezy jądrowej – są to tokamak DIII-D z San Diego w Kalifornii oraz Joint European Torus (JET), największy tokamak na świecie, który znajduje się w pobliżu miasta Culham w Wielkiej Brytanii.

Bardzo obszerne bazy danych pozwoliły stworzyć system FRNN (Fusion Recurrent Neural Network), który podczas testów potwierdził zdolność do przewidywania rzeczywistych zakłóceń w ciągu 30 milisekund z bardzo wysoką poprawnością przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby fałszywych alarmów. Inteligentny algorytm FRNN spełni wkrótce wymagania dla reaktora termojądrowego ITER, który jest znacznie większy i potężniejszy niż DIII-D oraz JET.

Wizualizacja reaktora ITER - źródło: Oak Ridge Leadership Computing Facility

W przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania, które jedynie wykonuje zadane polecenia, technologia głębokiego uczenia się wyciąga wnioski z popełnionych błędów. Sieci neuronowe starają się dostarczać pożądanych danych wyjściowych. Kluczową cechą głębokiego uczenia jest zdolność do przechwytywania danych wielowymiarowych. System FRNN potrafi na przykład uwzględnić profile temperatury, rozwijające się w czasie i przestrzeni, podczas gdy zwykły program skupia się jedynie na temperaturze plazmy w jednym punkcie w danym czasie.

 

Naukowcy będą próbowali również uzyskać zdolność do kontrolowania ewentualnych zakłóceń, aby nie trzeba było przerywać procesów zachodzących wewnątrz tokamaków. Sztuczna inteligencja faktycznie może przyspieszyć prace nad fuzją jądrową i sprawi, że generowanie czystej energii stanie się bezpieczniejsze. Oczywiście miną jeszcze lata, zanim zaczniemy czerpać energię ze sztucznych słońc, lecz dobrze wiedzieć, że prace w tym kierunku przyspieszają.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika stoperan

Izrael posiada najwyższy

Izrael posiada najwyższy poziom technologi komputerowej na świecie we wszystkich możliwych dziedzinach a to oznacza bez wątpienia, że Izrael rządzi już całym światem i doskonale wie, co się dokładnie na świecie dzieje! A to oznacza, że znak Bestii 666 jest w zasięgu ręki a wszelkie technologie są już dopracowane oraz gotowe do masowego wdrożenia na całym świecie.

Mamy nie duzo czasu na rozpoczęcie oficjalnych rządów Izraela nad światem. W chwili obecnej owe rządy nie są jeszcze oficjalne.

Widzimy wyraźnie, że Izrael jest cyfrowym królem świata, który kontroluje Chiny za pomocą swoich technologii i najwyraźniej jest on nastawiony na... odbudowanie świątyni, postawienie posągu Bestii, zmuszenie wielu ludzi do przyjęcia znaku Bestii - 666.

Właśnie pierwsza seria czipów dotarła do Arkansas w USA. Największe zaskoczenie powoduje metoda w sposobie wprowadzenia chipów do użytku. Podano tę kluczową i najważniejszą dla nas informację.

Chipy będą OBOWIĄZKOWE. https://www.youtube.com/watch?v=RmZRGvbIsrE[EN]

Już jest project takiej ustawy!

Cała machina 5G, najnowsze komórki oraz zsynchronizowane z nimi chipy zapewnią totalną kontrolą nad każdym obywatelem. Aby było ciekawiej, są informacje mówiące nam, że nie musisz mieć konta w Facebooku, ale oni posiadają twoje konto i są zbierane nielegalnie wszelkie informacje na twój temat. Czyli mogą znać dokładne dane gdzie przebywasz, co oglądasz i czego słuchasz, co czytujesz, z kim się przyjaźnisz, jakie masz hobby czy przyzwyczajenia, preferencje seksualne czy też... religijne.

Masz na pewno dokładny diagram wszystkich twoich podróży czymkolwiek a nawet twoich wycieczek pieszych z psem, czy partnerem. Zawsze wiedzą z kim zawsze jesteś, z kim śpisz, wiedzą dosłownie wszystko i będą to z niezwykłą precyzją kontynuować.

Technologia jest wprost z Izraela, który jest mistrzem światowym we wszelkich możliwych oprogramowaniach i oczywiście Izrael to wszystko kontroluje.

Portret użytkownika 777

SI jest tez wykorzystywana do

SI jest tez wykorzystywana do produkcji lekow i wirusow GMO ! "Stany Zjednoczone odnotowały w tym roku najwyższy od 2000 r. wzrost zachorowań na odrę. Amerykańskie Centrum Kontroli Chorób i Prewencji (CDC) podało w środę, że w 2019 r. odnotowano 695 przypadków zachorowań. Najwięcej - w Nowym Yorku i w Waszyngtonie."

Kartele farmaceutyczne to największe zło tego świata.Trują ludzi chemią,przekupują rządy,żeby wprowadzały ich szczepienia,procedury.Dla mafii farmaceutycznej pacjent wyleczony to klient stracony. Niech pigularze dalej trzepią kasę na inżynierii lekowej i szczepionkowej bawiąc się ludzkim życiem i zdrowiem. Mówią, że to naukowcy ale czas wszystko weryfikuje i okazuje się, że to ignoranci a nie naukowcy. Pigularze to następna globalna kasta. Jakby cię k..a wszy oblazły. I tylko nękają telefonami o kolejne "darmowe" badania... Proszę o zakaz reklam farmaceutyków sączonych we wszystkich mediach z szybko wypowiedziana formułką jakie to one są niebezpieczne... co wystarcza by cała odpowiedzialność za "leczenie" spadła na chorego biedaka.

Portret użytkownika MiamiVibe

,, jeśli opanujemy wszystkie

,, jeśli opanujemy wszystkie procesy związane z tym zjawiskiem, będziemy mogli stworzyć funkcjonalne sztuczne słońce, które zapewni nam dostęp do praktycznie nieograniczonej, ekologicznej energii."

Nam czy elitom ? Smile Jeśli się nie będzie opłacać tym drugim, to gówno dostaniemy Smile

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika ąę

Nareszcie- po sztucznych

Nareszcie- po sztucznych zębach,drewnianej nodze,silikonowych cyckach, szklanym oku i gumowym uchu przyszedł nieuchronny czas na śtucnom yntelygencje. Coprawda w naszej IIIPRL jest wystarczająco dużo "szpagatowej inteligencji"- ale od przybytku głowa nie boli. Miejmy nadzieję ,że nasi naukowcy opracują naszą Polską SZTUCZNĄ INETLIGENCJE na ktorą będzie stać wszystkich obywateli a nie tylko tylko bogaczy.

Portret użytkownika lukas2006a

Nasza nie zadziała. Jak

Nasza nie zadziała. Jak dostanie dane polityczne do analizy to wyniku nigdy nie będzie. 95% z wpisujących komentarze nie potrafi uszanować woli drugiego na tym forum i na siłę go przekonuje do własnych racji (obraża). U nas 5G chyba działa od zawsze. Taka naturalna i ludzie są taką uszkodzoną frakcją jak w "Niezgodnej". Szkoda bo my na tym zawsze będziemy tracić.

Portret użytkownika baca

władzę nad światem zdobędzie

władzę nad światem zdobędzie ten kto pierwszy rozwinie sztuczną inteligencję na tyle żeby rozwiązała skutecznie problem przerastający ludzi - zbudowanie maszyny czasu...

jak goje pierwsi wyślą terminatora żeby ukarał Kaina - świat ocaleje i stanie się pięknym miejscem, a jak nikt życzliwie nie podłoży ognia pod barkę noego... no to w sumie będzie jak jest - nic się nie zmieni ponadto że nawet psy w schronisku bedą usypiane bajkami o holokauście

 

Portret użytkownika Kwazar

"amerykańscy naukowcy

"amerykańscy naukowcy rozwijają własną wersję inteligentnego algorytmu" I nie ma w tym nic negatywnego ale znaczy to, że jeśli rozwijają "własną wersję" to istnieją jeszcze jacyś "tajemniczy inni" którzy też nad tym pracują.Dlaczego więc wciąż czytamy,słyszymy o amerykańskich naukowych usiłowaniach a nie o tych 'Innych" ? Pytam,bo potem okazuje się że, np.Chińczycy ladują próbnikami po ciemnej stronie księżyca a ruskie w fuzji jądrowej są o wiele bardziej zaawansowani. 

Skomentuj