Dzięki soczewkowaniu grawitacyjnemu odkryto starożytną galaktykę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Astronomowie odkryli starożytną nanogalaktykę RXCJ0600-z6, która jest około sto razy mniejsza od Drogi Mlecznej. Ta niezwykła struktura gwiazd, znajduje się w konstelacji Zająca. Artykuł naukowy opisujący to znalezisko, został opublikowany w czasopiśmie naukowym The Astrophysical Journal.


Pierwsze galaktyki pojawiły się we Wszechświecie około 300-400 milionów lat po Wielkim Wybuchu. W tym momencie, materia zdołała ostygnąć do temperatur, w których mogą tworzyć się zimne obłoki gazu, w których pojawiają się gwiazdy. Dzięki badaniu RXCJ0600-z6 naukowcy mają nadzieję poznać historię ewolucji pierwszych galaktyk we Wszechświecie.

 

Naukowcy pracujący z teleskopem mikrofalowym ALMA, od kilku lat próbują obejść ograniczenia współczesnej technologii, za pomocą soczewek grawitacyjnych, które powstają w pobliżu dużych gromad galaktyk. Naukowcy, odkryli w ostatnich latach dziesiątki bardzo odległych galaktyk, których nie dostrzegał żaden ze współczesnych teleskopów. Gromada galaktyk RXCJ0600-2007, znajdująca się w gwiazdozbiorze Zająca to jeden z przykładów takich znalezisk. 


Źródło: ALMA / ESO / NAOJ / NRAO / Fujimoto et al. / NASA / ESA 

Dotarcie światła z tej gromady do Ziemi, zajmuje około 5,4 miliarda lat. Ponieważ grawitacja wzmocniła światło z odległej galaktyki zwanej RXCJ0600-z6 o około 160 razy, astronomowie, mieli okazję dostrzec gwiazdy, które powstały w zaledwie 937 milionów lat, po Wielkim Wybuchu. Astronomowie doszli do wniosku, że RXCJ0600-z6 jest bardzo mała, ale tempo formowania się w niej gwiazd było około sześć do siedmiu razy wyższe niż w naszej Galaktyce.

Według astronomów RXCJ0600-z6 jest najmniejszą starożytną galaktyką znaną nauce. Mają oni nadzieję, że dalsze badania pomogą zrozumieć, dlaczego galaktyki we wczesnym Wszechświecie rozwijały się tak szybko i jak przebiegała ich ewolucja. Pierwsze obserwacje tej „nanogalaktyki” wykazały już, że nagromadzenia gazu i pyłu krążącego wokół centrum tej gromady gwiazd i nie następują w sposób chaotyczny. Wcześniej naukowcy zakładali, że tylko duże galaktyki mogą obracać się wokół własnej osi, dlatego odkrycie RXCJ0600-z6 podważa wiele teorii opisujących proces powstawania i wzrostu galaktyk.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj