Dzięki robotycznym szefom praca ludzi będzie bardziej wyniszczająca i niebezpieczna

Kategorie: 

Źródło: Boston Dynamics

Na konferencjach i wywiadach eksperci IT oraz politycy rywalizowali ze sobą, aby ostrzec o zbliżającym się kryzysie automatyzacji, ponieważ pracownicy są stopniowo zastępowani przez inteligentne maszyny. Ich prognozy skrywają fakt, że kryzys już nadszedł - roboty już tu są i pracują nie w produkcji, ale w biurach kierowników, zarządzając ludzkimi zasobami.

 

Roboty już opiekują się pokojówkami w hotelach, pokazują im, które pokoje należy posprzątać i monitorują szybkość sprzątania. Kontrolują pracę programistów, licząc każde kliknięcie myszy lub klucza i zmniejszają płatności, jeśli wpisują kod zbyt wolno. Słuchają rozmów w call center, podpowiadają, co i jak mówić, i nie dają operatorom minuty odpoczynku. Podczas gdy czekamy, aż maszyny zabiorą pracę kierowcom ciężarówek, już od pięciu lat zajmują „krzesła” szefów, menedżerów i kierowników średniego szczebla.

 

Systemy autonomiczne są w stanie zauważyć spadek wydajności. Lepiej niż jakakolwiek inna osoba odnotowują przerwy między połączeniami, nawyki siedzenia przy kawie w urzędzie i w ogóle zbyt długie nieobecności w miejscu pracy. Pozbawieni tych małych radości i swobód pracownicy tracą radość z pracy, szybciej się męczą i mogą popełnić poważny błąd.

Przykładem takiej robotyzacji pracy jest Amazon. Prawie każdy aspekt zarządzania magazynem firmy jest zautomatyzowany programowo (od godzin pracy do szybkości każdego zadania). Każdy pracownik ma wskaźnik produkcji na godzinę, a jeśli zawiedzie, można go również zwolnić automatycznie.

 

Ludzie nie są w stanie utrzymać tempa ustalonego przez maszyny bez odpoczynku. W listopadzie reporterzy Reveal dokonali przeglądu raportów z 23 magazynów Amazon i stwierdzili, że prawie 10% pracowników doznało poważnych obrażeń w 2018 r., tj. ponad dwukrotnie więcej niż średnia krajowa dla branży. Oznacza to, że będąc pod stałą kontrolą robotników, pracownicy magazynu są bardziej przepracowani i popełniają błędy częściej niż w mniej zrobotyzowanych firmach.

 

Pojawienie się niedrogich czujników, sieci i uczenia maszynowego pozwoliło systemowi sterowania jeszcze bardziej wzmocnić kontrolę nad realizacją zadań i to nie tylko w tak zorganizowanej przestrzeni, jak magazyn. Kurierzy, kierowcy Ubera, pracownicy restauracji szybko przyjęli te technologie.

 

Jest to zupełnie inny obraz automatyzacji niż ten przedstawiony przez futurystów i przedsiębiorców z Doliny Krzemowej. Roboty nie zwalniają ludzi z rutynowej lub niebezpiecznej pracy, sprawiając, że praca ludzi jest jeszcze bardziej rutynowa i bardziej niebezpieczna.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Magdalena

Mam robotyczną szefową.

Mam robotyczną szefową. Ostatnio wstawiła mi 12 godzinna zmianę kiedy zapisana wizytę u lekarza. Stwierdziła że lekarz może stwierdzić u mnie chorobę i wysłać na L4. Kiedy wzięłam zwolniwnienza opiekę nad dzieckiem z ospą, poinformowała mnie że moje postępowanie jest nie profesjonalne,nponiewaz mieszam życie osobiste z zawodowym... 

Portret użytkownika Daniel_wro2

Cześć Budzik

Cześć Budzik
Ja pracuje jakoś w Amazonie i nie czuje się zebym ''tyrał jak niewolnik'' Mam świetnie pieniądze i dobrą prace z gwarantowanym bezpieczeństwem, wyżywieniem, transportem i tak dalej i tak dalej. Jestem bardzo zadowolony i polecam każdemu. Najpierw trzeba spróbowaćm, a później oceniać Smile

   

  Portret użytkownika Ractaros96

  Nawet jeśli to prawda, to

  Nawet jeśli to prawda, to poczekaj aż Ci spadnie wydajność i staniesz się kolejnym "zużytym trybikiem" do wymiany. Kiedyś zachorujesz, wypalisz się zawodowo lub zestarzejesz i wtedy Twoja ukochana firma wystawi Ci środkowy palec i powie "Do widzenia".

  "Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

  Portret użytkownika awwarfawf

  i bardzo dobrze dawać takiego

  i bardzo dobrze dawać takiego robota do mnie na kuchnie to sie wkoncu te plotkarskie kurwy wezmą do roboty ? wiecie dlaczego to faceci są najlepszymi kucharzami ? bo mają zimny charakter, potrafią sie zdystansować do pracy, nie podchodzą do niej emocjonalnie tylko robią to co mają zrobić bez pierdolenia a baba na kuchni pierdoli jedna z druga a potem zonk bo coś nie pykło bo czegoś zapomniała bo coś sie zagadała bo nie przypilnowała, ze statystyki mówią ze ludzie sie poobijali podczas pracy kontrolowanej przez roboty ? no i co z tego ? statystyki to przekłamania a prawda jest taka ze w zadnym zakładzie pracy nie kontrolowanym przez roboty nie prowadzi sie takich statystyk a nawet jesli sa prowadzone pod tego typu experymenty to i tak sa przekłamywane, z reszta tak samo jak to info pod artykułem talin legendarny redaktor ... no legenda głosi że ma niezły pierdolnik na strychu

  Portret użytkownika Ractaros96

  Osobiście wolę wariant, gdy

  Osobiście wolę wariant, gdy ktoś pracuje wydajnie, bo chce się wykazać, a nie dlatego, że kierownik-robot go do tego zmusza. Dlatego nigdy (mam nadzieję) nie będę pracował w korporacji, albo co najwyżej na tyle długo, aby nazbierać kasy i samemu założyć firmę. Jestem na co dzień spokojny, łagodny i ułożony, ale jak się zdenerwuje to będzie dym. Nie mam kredytu, nie mam dzieci i nie można mnie szantażować utratą pracy (wolność - taka piękna rzecz). Po prostu wychodzę i tyle. Ostatnio to przerobiłem i odszedłem. Nie chciałem, aby tak się to skończyło, ale nie dano mi wyboru.

  "Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

  Portret użytkownika japa

  "statystyki to przekłamania a

  "statystyki to przekłamania a prawda jest taka ze w zadnym zakładzie pracy nie kontrolowanym przez roboty nie prowadzi sie takich statystyk a nawet jesli " 

  Chłopie! jak dobrze zrozumiałem jesteś kucharzem na kuchni! a statystyka to twój "konik" ?

  Strony

  Skomentuj