Dzięki komarom GMO udało się ograniczyć populację komarów tygrysich o 95%

Kategorie: 

Źródło: Muhammad Mahdi Karim/Wikimedia Commons
Brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec osiągnęła zdecydowany sukces w Brazylii walce z komarami Aedes aegypti, które roznoszą chorobę tropikalną dengę. Dzięki modyfikacji genetycznej udało się ograniczyć populację tych owadów aż o 95%.

 

Pracownicy firmy Oxitec zmodyfikowali odpowiednio geny komarów Aedes aegypti i wypuścili je do naturalnego środowiska w północno-wschodniej części Brazylii. Gdy samce tych owadów łączą się w pary z samicami nie-GMO, ich potomstwo przedwcześnie umiera tak aby nie mogły osiągnąć dojrzałości.

 

Komary GMO zostały wypuszczone w Brazylii w zeszłym roku a zabieg ten okazał się wyjątkowo skuteczny. Populacja Aedes aegypti została ograniczona o 95%, co przyczyni się również do spadku zachorowań na dengę. Brytyjska firma prowadzi od kilku lat podobne eksperymenty i już planuje kolejne. W przyszłości komary GMO mogą zostać wypuszczone między innymi na Florydzie.

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/genetically-modified-mosquito-knocks-out-dengue-brazilian-neighborhood

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj