Dzięki erze informacyjnej, ludzie stali się mądrzejsi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Istnieje wiele negatywnych skutków użytkowania smartfonów. Wady postawy, wysyłanie SMS-ów w trakcie jazdy samochodem lub niebieskie promienie świetlne mające zgubny wpływ na nasz wzrok. Wbrew ogólnej opinii, era cyfrowa nie czyni nas jednak głupszymi. Do takich wniosków, doszedł ekspert ds. społecznych/behawioralnych z Uniwersytetu Cincinnati, Anthony Chemero.

W swoim nowym badaniu, opublikowanym na łamach czasopisma Nature, Chemero odniósł się do tego znanego mitu. Jego zdaniem, nie ma naukowych dowodów na to, że smartfony i technologia cyfrowa szkodzą naszym biologicznym zdolnościom poznawczym. W artykule Chemero i koledzy z Rotman School of Management na Uniwersytecie w Toronto wyjaśniają ewolucję ery cyfrowej, opisując w jaki sposób inteligentna technologia uzupełnia myślenie, pomagając nam w ten sposób osiągać nasze cele.

„To co zdają się robić smartfony i technologia cyfrowa, to nie zastępowania a zmiana sposobów, w jakie angażujemy nasze biologiczne zdolności poznawcze. Te zmiany, są w rzeczywistości korzystne poznawczo.”

Aby udowodnić swoją tezę, Chemero przedstawił następujący przykład. Ponieważ smartfon zna drogę na stadion baseballowy, nie musisz korzystać z mapy ani pytać o drogę, co uwalnia energię mózgu do myślenia o czymś innym. To samo dotyczy profesjonalnego środowiska. W 2021 roku, złożone problemy matematyczne, nie są rozwiązywane za pomocą pióra i papieru.

Komputery, tablety i smartfony pełnią więc rolę pomocniczą, służąc jako narzędzia do zapamiętywania, obliczania i przechowywania informacji. Inteligentna technologia zwiększa również ludzkie umiejętności podejmowania decyzji. Korzystanie z technologii GPS w naszych telefonach nie tylko pomaga nam w przemieszczaniu się, ale także pozwala wybrać trasę w oparciu o warunki drogowe. Zdaniem badaczy:

„Łączysz całą tę technologię) z nagim ludzkim mózgiem i otrzymujesz coś mądrzejszego… a w rezultacie my, uzupełnieni przez naszą technologię, jesteśmy w stanie wykonać znacznie bardziej złożone zadania, niż moglibyśmy za pomocą naszych nieuzupełnione zdolności biologicznych."

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Ile osób potrafi dziś wykonać

Ile osób potrafi dziś wykonać proste obliczenia matematyczne w pamięci bez kalkulatora ? Ciągłe ujawnianie się ludzi , podważających powszechnie znaną od setek lat wiedzę jak "płaskoziemcy" tylko potwierdza fakt , że nie stają się oni mądrzejsi lecz głupsi. Dzięki komputerom dostęp do każdej wiedzy jest powszechny , darmowy i natychmiastowy a mimo to tempaków przybywa , niestety. A "gotowce" medialne , które wymagają tylko obejrzenia bez zastanawiania się , czytania , analizowania , wnioskowania , gromadzenia danych - nie pomagają stać się mądrym lecz tylko konsumentem formułek do zapamietania. Kiedyś człowiek wszystko musiał samodzielnie zebrać , przetworzyć , coś policzyć by potem zaprojektować np. samochód a teraz robią to komputery a "projektant" tylko wskazuje programowi co i gdzie chciałby widzieć i jak z grubsza ma to wyglądać. Co on zrobi bez tego ułatwienia ? NIC. Gdyby ludzie stali się mądrzejsi to LEPIEJ wykorzystywali by potencjał tego czym dysponują , a jest tak ? Żeby być mądrzejszym to trzeba lepiej rozumieć to z czym się obcuje , a by tak się stało to konieczne jest poszerzenie świadomości właśnie w kwestii zdolności do wyciągania najbardziej prawidłowych wniosków. A jak ma się to stać , skoro technologia odciąża umysł od tego procesu ? Mądrzejszy człowiek umie np. naprawić jakąś rzecz (co się zepsuła) bo wie jak ona działa i jak jest zbudowana a kto sobie tym dziś zawraca głowę ? Czy dzisiejsi ludzie są bardziej bystrzy , inteligentniejsi lub sprawniejsi intelektualnie od poprzednich pokoleń bo mają lepszy sprzęt ? ... nie wydaje mnie się .

Portret użytkownika PiotrRA

Z tą jego teoria oszczędzania

Z tą jego teoria oszczędzania energii mózgu to trochę jakbym poprosił kolegę żeby zaspokoił moja zone abym ja mógł oszczędzić energię mojego penisa :-)
Powiadają ze organ nie używany zanika tak samo jest chyba z różnymi umiejętnościami.

Portret użytkownika tubylec

Raczej jest to era

Raczej jest to era dezinformacji a przeglądając internet czuję się jak żulo przegrzebujący kontener śmieci żeby znaleźć coś przydatnego. Na szczęście lata praktyki zrobiły swoje i już coraz lepiej wiem jak i gdzie szukać.

Portret użytkownika awakening

Co za bezrozumny belkot... Sa

Co za bezrozumny belkot... Sa tak madrzy, ze uwierzyli w tak plytka manipulacje jaka jest C19. Maja internet a szczytem mozliwosci jest dla nich FB, YT badz inne plytkie informacyjnie platformy. Zatracili zdolnosc samodzielnego myslenia i chetnie daja sie wyreczac mainstreamowemu manipulatorowi. Autorowi gratuluje postepujacej glupoty.

Portret użytkownika Maryjan_66

A skąd taki wniosek jak w

A skąd taki wniosek jak w tytule? Najpierw odróznijmy mądrość od wiedzy - czyli dostępu do informacji. To drugie w rzeczy samej jest zwielokrotnione, ale sama mądrość objawia się w tym co człowiek z posiadaną wiedzą zrobi. Wiemy np jak rozszczepić atom, ale czy zostalo to własciwie wykorzystane? Znakomita większość nowej wiedzy najpierw adoptowana jest na cele wojskowe, potem udostępniana szerzej. Więc czy to madrość?

Portret użytkownika ksztelannet

,,Dzięki erze informacyjnej,

,,Dzięki erze informacyjnej, ludzie stali się mądrzejsi ,, -raczej tendencja zacofania umysłowego ludzie odpalają internet to łykają co popadnie a fakty uważają za głupotę. Przed powszechnym dostępem do informacji ludzie byli mądrzejsi po jednak kto rzeczywiście chciał pozyskać informacje to je pozyskiwał Teraz wszystko jest pod nos podsuwane sprawdzone/nie sprawdzone itp

Strony

Skomentuj