Dzieci na zamówienie już w niedalekiej przyszłości? Wielka Brytania zezwoliła na inżynierię genetyczną ludzkich embrionów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ulepszone dzieci mogą stać się realne po tym, jak wpływowa grupa naukowców doszła do wniosku, że „moralnie dopuszczalne” będzie genetycznie modyfikowanie ludzkich embrionów. Opublikowano nowy raport Nuffield Council w sprawie bioetyki, który otwiera drzwi do zmian w prawie. Edycja DNA może być rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą „wpływać na cechy genetyczne dziecka.”

 

Na początek nowe zasady będą stosowane głównie w leczeniu chorób genetycznych lub predyspozycji do raka i demencji. Eksperci stwierdzili, że nie wykluczają zmian kosmetycznych, tj. zwiększenie wzrostu lub zmiana kolor oczu i włosów, jeśli uczyni to dziecko bardziej ładnym i sprawnym.

 

W przeszłości Nuffield Council dała zielone światło do kontrowersyjnych procedur, takich jak dzieci z trzech rodziców, w którym DNA jest „drugą matką” i służy do wymiany wadliwego kodu w mitochondriach komórkowych.

 

Po szerokich konsultacjach i głosowaniu w parlamencie ustawa została zmieniona, aby umożliwić procedurę, a pierwsze dzieci z DNA trzech osób urodzą się pod koniec tego roku lub na początku 2019.

 

Obecnie naukowcy mogą modyfikować genetycznie embriony ludzkie do 14 dni w celach badawczych, a potem powinny one zostać zniszczone i nie mogą być wprowadzane do macicy. Nuffield Council uparcie dąży do zmian i legalizacji nowych zasad. Profesor Karen Jung, przewodnicząca grupy roboczej ds. edycji genomu i ludzkiej reprodukcji, powiedziała:

 

 „W przyszłości dokonywane będą zmiany w genomach dziedzicznych jako środek do uzyskania pożądanych cech u dzieci. Istnieje realna możliwość hodowli nowych osobników. (…) Początkowo może to być spowodowane zapobieganiem dziedziczenia genetycznych niedoskonałości. Jednakże, jeśli technologia będzie się rozwijać, ma potencjał, aby stać się alternatywną strategią dla rodziców w realizacji szerszych celów. "

Naukowcy zaklinają się jednak, że potencjalne zastosowanie edycji genomu w celu wywarcia wpływu na charakterystykę przyszłych pokoleń jest nie do przyjęcia.

 

Na pytanie, czy używać edycji genetycznej w celu zapewnienia, żeby dzieci były wysokie, o blond włosach i niebieskich oczach w celu zwiększenia ich szans na sukces w życiu, profesor Jung odpowiada: „Nie wykluczam tego, ale Nuffield Council zapowiedział, że wszystkie zmiany genetyczne zarodków muszą być ściśle regulowane przez Urząd Ludzkiej Płodności i Embriologii (HFEA) i licencjonowane na zasadach indywidualnych. Istnieje także potrzeba badania skutków ubocznych”.

 

Eksperci będą dalej prowadzić badania edycji modyfikacji genetycznych, takich jak CRISPR, która działa jak nożyczki molekularne, wycinając złe DNA i zastępując je dobrym kodem. Pierwsze próby terapii genowej, ukierunkowane na HIV, raka i chorobę sierpowatą (niedokrwistość) odbędą się w Europie i w Stanach Zjednoczonych jeszcze w tym roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Krasula

tylko dlatego można dzieci

tylko dlatego można dzieci modyfikowac, bo nikt nie pyta ich o zdanie, rodzic albo państwo robi "dobrze" takiemu dziecku nie traktując go jako odrębnej samostanowiącej o sobie istoty, a przecież w przyrodzie mały piesek czy kotek robi to co chce i idzie gdzie chce, to ludzie wymyślili, że zwierzę czy małe dziecko jest czyjaś własnościa

Portret użytkownika 3plabc

Zalatuje to wszystko "Wyspą

Zalatuje to wszystko "Wyspą Dr Moreau", ale to szczegół. Szczerze jak na to wszystko patrzę co się dzieje na ziemi to sumując apokalipsa musi być już blisko(hmmm.. czuć jej oddech na plecach), chyba że nigdy nie nastąpi. A dlaczego? Parafrazując poetę, gdyż jako ludzie "przeginamy pałę i robimy to niebywale..." tak po krótce.

Portret użytkownika Dr Piotr

Pierwsze poważne kroki w

Pierwsze poważne kroki w kierunku fabryk dzieci na zamówienie. Niedługo dorobią kartę menu, jak w restauracji i sobie będziemy zamawiać. Rodzice bezpłodni zamówią sobie też. Ale w pierwszej kolejności mutanty dla wojska i zadań specjalnych, super strażnicy systemu i inne bio-cyborgi. Witamy w świecie przyszłości...zwyczajna prokreacja to już przeżytek, fuuuj jakie niehigieniczne, takie rzeczy zleca się koropracjom w stylu Tyrell czy Wallace, jak w filmie BladeRunner.

Portret użytkownika Ractaros96

"Na początek nowe zasady będą

"Na początek nowe zasady będą stosowane głównie w leczeniu chorób genetycznych lub predyspozycji do raka i demencji" - I tak powinno pozostać! Za leczeniem chorób przy pomocy edycji DNA jestem jak najbardziej za, ale nic więcej.

Wyleczenie dziecka w ten sposób daje mu możliwość życia tak jak inne zdrowe dzieci, a zaprojektowanie go daje mu przewagę nad innymi dziećmi. Taka jest różnica. Poza tym ciężko przewidzieć, jak tak tacy nadludzie będą się zachowywać w stosunku do siebie nawzajem i innych "nieudoskonalonych" jednostek.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Maryjan_66

Aaaaa...bo to nie ja, to

Aaaaa...bo to nie ja, to Jezus, znaczy tak się przedstawia. W sumie miły gość, tylko trochę pogubiony w tym bałaganie, bardziej niz byśmy tego się spodziewali. Też oczekiwałem ż na jakichś obłokach spłynie i gromem porazi wszystkich złych i nikczemnych, a on taki zwykły człowieczek ludziom drogę chce pokazywać. Przecie teraz każdy ma GPS-a i o co chce Google zapyta...i są bohaterowie z supermocami w TV..więc nie wiem, powinien startegię zmienić by do nas dotrzeć? Przy okazji mu napomknę.

Portret użytkownika alojzy

Niespecjalnie jest tak, że

Niespecjalnie jest tak, że można sobie zmienić jakąś cechę. Pomijając niedokładności i błędy podczas samego "procesu korekty", to cechy są ze sobą powiązane, np. większy wzrost czy większe mięśnie wymagają "podregulowania"  innych cech, żeby np. za szybko serce nie wysiadło czy kości się nie rozjechały. Podkręcenie zdolności umysłowych wmaga bardziej precyzyjnych "bezpieczników umysłowych" żeby zamiast umiejętności myślenia nie pojawiła się schizofrenia (skutki widać w rasach odczuwających pociąg do obrzezania). Ludzie do niedawna byli całkiem optymalni i zmiany wahały się w granicach normy, a to co przeginało normę w którąś stronę za bardzo - szybko ginęło.
Ludzie już podpisali na siebie wyroki w tylu zabawnych dziedzinach, że ta kolejna niewiele już zmieni. Co najwyżej zabawnie będzie patrzeć na powstające potworki łamiące się pod własnym ciężarem.

Portret użytkownika SAJANIN

czy wy nie widzicie tego ze

czy wy nie widzicie tego ze biblia i inne sw ksiegi to jest scenariusz zeby wlasnie ludzie uwierzyli w nia i zeby zaczelo sie tak jak jest tam napisane oni dobrze wiedza ze tego nie zrobia sami to wy macie wszystko zainicjowac!!!

Strony

Skomentuj