Działalność Edwarda Snowdena wywołała efekt odwrotny od zamierzonego - ludzie boją się walki o wolność słowa

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Do dnia dzisiejszego nie wiemy co właściwie chciał osiągnąć były agent CIA, Edward Snowden. Choć to dzięki niemu dowiedzieliśmy się o działalności szpiegowskiej Stanów Zjednoczonych, prowadzonej na całym świecie, efekt jaki wywołały jego demaskatorskie działania jest dosłownie odwrotny. Szpiegowanie na skalę masową trwa nadal a ludzie zaczynają zapominać czym właściwie jest wolność słowa i walka o wolny internet.

 

Działalność szpiegowska tłumaczona jest oczywiście próbą zapewnienia bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu. Jednak nie wszyscy jeszcze zdają sobie sprawę z tego, że prawdziwi terroryści nie noszą kominiarek i karabinów tylko garnitury, a ich bronią jest ustanowione przez nich prawo które stoi w sprzeczości z podstawowymi prawami człowieka. Mówiąc dosłownie, wzrost naszego bezpieczeństwa jest równoznaczny z rezygnacją z naszej prywatności.

 

Jak dobrze wiadomo, człowiek obserwowany zachowuje się zupełnie inaczej niż osoba, która czuje się i naprawdę jest wolna. Człowiek nieustannie obserwowany jest jak niewolnik - połusznie wykonuje swoje obowiązki i nie może wyjść przed szereg, ponieważ odpowiednie służby natychmiast się nim zainteresują, a w razie konieczności będą interweniować aby nie zakłócić "obecnego porządku".

Jak się okazuje, Edward Snowden nie tylko uświadomił nas o globalnej działalności szpiegowskiej ale spowodował również, że ludzie zdali sobie sprawę z tego iż są obserwowani w sieci. To spowodowało, że w większości przypadków użytkownicy internetu nie chcą pisać dokładnie tego co myślą, albo nawet nie chcą zaglądać na strony internetowe o konkretnej tematyce.

 

Z przeprowadzonych dotychczas licznych analiz wynika że wielu Amerykanów od 2013 roku, czyli odkąd dowiedzieliśmy się o działalności agencji NSA, zmieniło swoje dotychczasowe nawyki jeśli chodzi o korzystanie z internetu czy wykonywanie rozmów telefonicznych. Niektórzy decydują się nawet na prywatne rozmowy w obawie przed podsłuchem. Zaobserwowano również dramatyczny spadek "zainteresowania" artykułami o charakterze demaskatorskim.

 

Mówiąc krótko, ludzie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i ograniczają swoją aktywność w internecie. Edward Snowden, określany przez niejednego jako bojownik o wolność, wiele razy ostrzegał że społeczeństwa po prostu zapomną czym tak naprawdę jest prywatność i bez względu na to czy tego właśnie chciał czy nie, były agent CIA zrealizował jeden z najważniejszych celów - wśród ludzi na całym świecie zasiał niepewność i strach przed utratą internetu jakiego znamy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika kot

Facet publicznie powiedział o

Facet publicznie powiedział o masowej skali przestępstw i inwigilacji jaką uprawiają rządowe agencje......a tu problem bo ludzie zamiast się zjednoczyć to trzęsą dupami?! Czy to istotne czy to powiedział "na zlecenie" czy z własnej woli, skoro okazało się, że mówi to do milionów głupców, tchórzy i łapówkarzy gotowych sprzedać własne matki i dzieci dla kilku dolarów więcej?
Co miał zrobić więcej? Miał dosiąść owczarka niemieckiego i z kijem zaatakować budynki nsa? Miał sfałszować wybory i zostać prezydentem USA?
Facet przekazał informacje (nieistotne z jakich pobudek) i mieć pretensje do niego za tchórzostwo ludzi to już objaw skończonej obłudy i niezdara próba zamaskowania własnego strachu.

Portret użytkownika SMOK1976

Witam Wszystkich czytajacych

Witam Wszystkich czytajacych i komentujących.

Nie mam zamiaru się rozpisywać tylko krótko,zwięźle i na temat...

Każda agencja itp. instytucja bardzo dobrze kieruje tym co i gdzie ma wypłynąć niby wielka wpadka albo ucieczka pracownika tejże agencji. Należy to do rzadkości aby jakieś informacje były wykradane choć i takie sytuacje miały miejsce.

 

Portret użytkownika Kimbur

Gorzej. Każdy każdego

Gorzej. Każdy każdego podsłuchać może, nagrać może, i każdy każdego podejrzewać może. Spotkanie towarzyskie to teraz tym bardziej gra z ryzykiem fałszu i obłudy. Agenci, szpiedzy, TW - oni muszą być wśród nas, nie tylko przy ośmiorniczkach, bo inaczej byliby niepotrzebni.

Nam, Polakom, chyba już dostatecznie uświadomiono, że gra pozorów to nasza rzeczywistość, zwłaszcza po roku 1989. Jesteśmy jak lemingi prowadzeni do... No właśnie, dokąd? Straciliśmy naszą polską własność - zakłady pracy, banki, firmy ubezpieczeniowe, handel, prasę i telewizję, miliony naszych rodaków (którzy stali się tanią siłą roboczą dla Niemców czy Anglików), straciliśmy też kawał naszego terytorium (sprzedana ziemia). A wszystko w myśl budowania lepszej przyszłości i doganiania Zachodu, w stosunku do którego jesteśmy nadal warci góra 1/4 zachodniego człowieczeństwa.

 

PS. W mieście Łodzi i okolicach od poniedziałku wielkanocnego nie pojawily się chemtrajle (spolszczyłem choć trochę). A jak to wygląda na terenie reszty Polski?

Portret użytkownika Time Traveler

PRZEMOWIENIE ŁAWROWA DO

PRZEMOWIENIE ŁAWROWA DO POLAKOW

Oczywiście..,możecie polscy koledzy ściągnąć obce wojska pod naszą granicę,nastawiać rakiet ile wasza słowiańska bratnia dusza zapragnie..,to „wasz wybór” ..,ale pamiętajcie: Jeżeli nasz amerykański partner prewencyjnie zaatakuje,co ma w zwyczaju czynić (pewnie nawet bez konsultacji z polską generalicją, co by nie dziwiło..lub gdyby pusta rakieta name:”kakaja reakcja” „przypadkiem”spadła choćby metr na naszą stronę..,to wiedzcie..,że nie pomoże wtedy tłumaczenie podobne Kwaśniewskiemu jak po Iraku „Amerykanie nas oszukaaaaali” …..

Dalej–> http://interesariusz.neon24.pl/post/131310,quo-vadis-27-04-2016r-wojna-o-nasze-dusze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Ławrow mówi to co lezy nam

Ławrow mówi to co lezy nam wielu na sercu!!

Oto naiwni Polacy i polakożerni żydzi nimi rządzący wierzy w rosyjską agresję!

Wy durnie co  tak "boicie" się Rosji nie jesteście Polakami a z pewnością jesteście idiotami!!!

I to niebezpiecznymi idiotami!!!. Nasz rząd musi dostać ultimatum od narodu:

Odrzucić bezwzględnie antyrosyjską retorykę, odmówić USA tworzeniu jakichgkolwiek instalacji startegii ofensywnej pod przykrywką defensywnej!!! Albo ustąpić!!!

 Polska musi mieć rządy narodowe i prosłowiańskie!!!

Portret użytkownika Akamai

Edward Snowden to nie Neo z

Edward Snowden to nie Neo z „Matrixa” !

NSA to najbardziej niesamowita agencją szpiegowska jaką kiedykolwiek wymyślono. To najbogatsza, najbardziej skryta i najsprytniejsza agencja na świecie.

Ale ta agencja, o tak potężnych możliwościach, nie potrafi wyśledzić swojego człowieka, który przychodził codziennie do pracy, i który wymyślił historyjkę o konieczności poddania się leczeniu epilepsji w Hongkongu. A następnie wyjechał z USA. 

Po prostu nie mogą go odnaleźć.

Nie potrafią znaleźć go w Hongkongu, gdzie udzielał nagranego na video wywiadu dla „Guardiana”. Nie mogą znaleźć jego „bezpiecznego domu” czy też „hotelu”, w którym przebywał. Nie mogą podsłuchać jego rozmów. Nie potrafią się dowiedzieć, że zarezerwował sobie lot do Rosji. Nie mogą przechwycić go na lotnisku przed wylotem do Rosji. 

To dla nich za trudne.

A Snowden przechadza się bez przeszkód z czterema laptopami  zawierającymi klucze do całej szpiegowskiej wiedzy. W amerykańskiej tv wytrawni eksperci ostrzegali, że Snowden może być łatwym celem dla chińskich i rosyjskich szpiegów. Bo mogą się przecież włamać do tych komputerów. 

Ale NSA nie mogła. NSA nie potrafiła tego zrobić. Te najgenialniejsze umysły techniczne obecnej generacji, które potrafią odnaleźć komputer w Mongolii w środku zamieci, nie mogły sobie poradzić z laptopami Snowdena. 

Za to Snowden, zanim opuścił Hawaje, był w stanie uzyskać dostęp do systemu całej sieci amerykańskiego wywiadu. Wykradł dostatecznie dużo, żeby w jedno popołudnie zdjąć całą sieć amerykańskiego wywiadu.

To trochę przypomina historię arabskiego pilota, który po ukończeniu półrocznego kursu pilotażu, wykonał Boeingiem manewry, których nie wykonałby najlepszy pilot świata. Bo to fizycznie niemożliwe. Ale ten arabski „pilot”, który miał nawet problem z lądowaniem małą awionetką, według oficjalnej wersji wydarzeń tego dokonał.

Ktoś „obraża” naszą inteligencję. A my się na to godzimy. Bo tak nam wygodniej. Po co się trudzić i myśleć. Łatwiej przyjąć za fakt to co podają media.

Jak wynika z treści powyższego artykułu, nasz „Neo” osiągnął wyznaczony mu przez mocodawców cel. 

Zastraszył internautów na całym świecie. 

Bo o to właśnie, w tej powierzonej mu przez NSA misji, chodziło.

 

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika mylicie sie

Uwazam iz zle wyciagacie

Uwazam iz zle wyciagacie wnioski zarowno Akamai jak i autor artykulu.

Snowden chcial pokazac i udowodnic globalna ingwilacje, to byl jego cel. I najwieksze osiagniecie dlaczego tak istotne, bo wczesniej jedynie niektorzy podejrzewali to ale byli wysmiewani albo traktowani jaka paranoici a on to udowodnil, koniec kropka. Udowodnil kradnac dokumenty gdzie jest to opisane i ktore tez dokumenty byly analizowane przez Guardiana i niezaleznych ekspertow.

To jest naturalne nastepstwo rzeczy iz ludzie zaczeli sie pilnowac i nie wchodzic na pewne strony albo uzywac innej formy komunikacji.

A jeszcze bardziej jest istotne iz fundacje takie jakie Free Software Foundation, Electronic Frontier Foundation zyskaly wieksze zainteresowanie.

Cala ta historia pokazuje ze NSA nie jest w stanie zlamac obecnej kryptografi, narzedzi jak TOR dlatego nie wykryli komunikacji Snowdena z greenwaldem (guardianem), NSA jest w stanie jedynie kontrolowac nie szyfrowany ruch albo lamac szyfrowany obchodzac inne zle/ gorzej zabezpieczone systemy by zdobyc klucze do szyfrowania.

To sa dobre wiesci i tymbardziej dobre ze ludzie sie troche ogarneli i pomysla dwa razy nim wrzuca wszystko na fejsa. Na dzien dzisiejszy prywatnosc jest mozliwa, wymaga troche poswiecenia i walki o ta wolnosc, co rzeczywiscie wiekszosc ludzi przerosnie.

Ale w tym samym czasie obudzilo to wielu ludzi ktorzy zaczeli bardziej wspierac wolne rozwiazania techniczne ktore umozliwiaja komunikacje bez ingwilacji.

Jak ktos jest zainteresowany moze poszukac informacji na:

http://fsf.org

http://www.eff.org/

poczytac o ludziach jak bruce schneier autorytet w dziedzinie IT security, ktore przegladac materialy snowdena i sie wypowiadal na ten temat.

Jeszcze raz podkreslam to jest dobra rzecz taka kolej rzeczy, gdyz Snowden pokazal ktore narzedzia dzialaja ktore nie, sytuacja jest zla ale ludzie jak chca moga walczyc o swoja wolnosc.

Zle jest ze narzedzia ulatwiajace bezpieczna komunikacje sa trudno dostepne i nielatwe w uzyciu dla przecietnego Kowalskiego i moze sie czuc zastraszony ale dzieki temu jest szansa ze wiecej ludzi bedzie wspierac technicznie badz finansowo jesli nie posiada odpowiednich umiejetnosci organizacje ktore tworza i promuja wolne rozwiazania w swiecie IT.

Konczac temat dodam iz NSA i jakolwiek mimalnie ogarnieta grupa moglaby zlikwidowac Snowdena w ciagu krotkiego czasu ale po co? Dane juz przekazal dawno temu, jego zabojstwo przysporzylo by wiecej sympatykow jego ideom wiec wola zostawic go.

Portret użytkownika Pseudonick

Bardzo wzruszające a teraz

Bardzo wzruszające a teraz konkrety aniołku! Dlaczego taka uberagency nie potrafi go wyśledzić i zdjąć? Taa jasne, bo to nie ma sensu mój patetysto Język Dla tych ludzi sens ma nawet utopienie w kilka lat po zdarzeniu stójkowych którzy przyjechali zabezpieczać miejsce wypadku szefa KNF(?) od afery Falzzmana więc tym bardziej Śnieżynka powinni zdjąć. Czytając Ciebie czuje się jak na stronie tvn24.pl albo gazeta.pl. Dużo pięknych słów, mało sensu. 

Skomentuj