Dwie nowe planety pozasłoneczne odkryte blisko od Ziemi

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Międzynarodowa grupa astrofizyków pod kierownictwem specjalistów z uniwersytetów w Bernie i Genewie, odkryła dwie egzoplanety w pobliżu gwiazdy TOI-1266, czerwonego karła w konstelacji znajdującej się 120 lat świetlnych od Ziemi. Odkrycia, dokonano między innymi poprzez obserwacje przestrzeni kosmicznej w obserwatorium SAINT-EX w Meksyku.

 

Egzoplanety TOI-1266b i TOI-1266c są bliżej swojej gwiazdy niż planety Układu Słonecznego w stosunku do Słońca. Ich orbita trwa kolejno 11 i 19 ziemskich dni. Gwiazda wokół której orbitują, jest znacznie zimniejsza niż Słońce, więc temperatura na ich powierzchni jest porównywalna z temperaturą na Wenus. Według Uniwersytetu w Bernie, obie planety mają podobną gęstość, jednak bardzo się od siebie różnią.


Średnica TOI-1266b jest prawie dwa i pół razy większa od średnicy Ziemi, a więc należy do klasy „minineptunów”. Tymczasem TOI-1266c należy do klasy „super-Ziemi” i szacuje się, że jest ponad półtora raza większa od naszej planety. Eksperci uważają, że obecność różnych klas egzoplanet w jednym systemie otwiera ogromne możliwości badania ich interakcji. Wyniki badań zostały już opublikowane we francuskim czasopiśmie naukowym Astronomy and Astrophysics.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj