Dwie jasne kule ognia widziano jednej nocy nad Hiszpanią

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Dwie jasne kule ognia były widoczne na nocnym niebie nad południową Hiszpanią. Obserwacja dokonana w nocy z 16 na 17 lutego 2018 roku może być uznawana za coś nadzwyczajnego, ponieważ niezbyt często dochodzi do dwóch takich kosmicznych incydentów jednej nocy.

Najpierw kulę ognia widziano nad prowincją Kordoba. Miało to miejsce około 20:52 UTC 16 lutego. Obiekt wleciał w ziemską atmosferę z prędkością około 43 000 km/h. Został zarejestrowany na kamerach monitorujący nocne niebo zainstalowanych w ramach projektu SMART w Calar Alto (Almería), La Sagra (Granada), Sierra Nevada (Granada), La Hita (Toledo) i w Sevilli.

Wstępna analiza przeprowadzona przez profesor María Madiedo z Universidad of Huelva, głównego badacza projektu SMART, zakłada, że kula ognia powstała w wyniku nagłego wejścia w naszą atmosferę skały, która oddzieliła się od przelatującej w okolicy asteroidy. Zjawisko rozpoczęła się powyżej północno-zachodniej prowincji Kordoba na wysokości około 75 km. Obiekt, już jako kula ognia, przeleciał na południowy wschód i eksplodował na wysokości około 26 km.

 

Druga kula ognista została zarejestrowana tej samej nocy, około 01:10 UTC, czyli już 17 lutego. Bolid był widziany nad Murcią i był skierowany znacznie bardziej pionowo względem widnokręgu i był znacznie szybszy od tego w Kordobie. Meteor wszedł w atmosferę z prędkością około 100 000 km/h. Kula ognia była widoczna od osiągnięcia wysokości około 90 km nad ziemią i całe zjawisko zakończyło się na wysokości około 35 km nad regionem Murcji.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj