Dwie gigantyczne asteroidy, zostały odkryte w głównym pasie asteroid

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie The Astrophysical Journal Letters, szczegółowo opisuje odkrycie dwóch asteroid, które przykuły uwagę astronomów, gdyż mają bardziej czerwone nachylenie widma niż jakikolwiek znany obiekt tego typu. Obydwa ciała niebieskie, znajdują się między Marsem a Jowiszem, w znajdującym się tam pasie asteroid.

 

Znaleziska, zostały nazwane 203 Pompeja i 269 Justitia. Te czerwone asteroidy, zainteresowały sobą badaczy, ponieważ przypominają obiekty transneptunowe, czyli obiekty położone za orbitą Neptuna. Może to oznaczać, że powstały w odległej części Układu Słonecznego, w Pasie Kuipera, a następnie dotarły do wewnętrznego Układu Słonecznego, gdy pierwsze planety, dopiero się formowały.

Jeśli przypuszczenia okażą się prawidłowe, naukowcy będą mogli dowiedzieć się, jak chaotyczne warunki panowały w kosmosie w przeszłości i mieszały się materiały z różnych części Układu Słonecznego. Naukowcy ustalili, że średnica asteroidy Pompejusz wynosi 110 km, a Justitia jest tylko o połowę mniejsza. Obydwa ciała odbijają fale odpowiadające długości fali czerwonej części widma.

 

Celem badań było udokumentowanie rozmieszczenia i składu dużych planetoid w pasie głównym. Duże asteroidy, zwłaszcza te większe niż 100 km szerokości, prawdopodobnie przetrwały wczesne dni Układu Słonecznego. Badając te obiekty, naukowcy mieli nadzieję rzucić okiem na to, jak wyglądały warunki około 4 miliardów lat temu.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj