Dwa tajemnicze wiry wodne odkryto na Atlantyku

Kategorie: 

Zdjęcie satelitarne jednego z atlantyckich wirów

Zdjęcia satelitarne wskazują na istnienie ogromnych wirów oceanicznych na południowym Atlantyku. Zjawiska te w swej mechanice przypominają kosmiczne czarne dziury, ponieważ zasysają całą okoliczną materię, taką jak śmieci pływające w oceanie.

 

Co więcej wokół nich tworzy się coś na kształt dysku akrecyjnego, więc nie jest duża przesadą stwierdzenie, że wiry te stanowią matematyczną analogię dla czarnych dziur znajdujących się w kosmosie. Różnica polega na masie obiektów i fakcie, że czarne dziury pochłaniają również światło. Uczeni twierdza, że te morskie wiry również mogą wciągnąć wszystko, od statków po żywe istoty. Ich głębokość szacuje się na około 2 kilometry, więc cokolwiek zostałoby wchłonięte, raczej by już się nie zdołało uratować.

 

Dzięki satelitom udało się zlokalizować dwa takie wiry, ale z pewnością są to struktury powszechniejsze. Interesujące jest to, że znaleziono je na południowym Atlantyku, w okolicy miejsca anomalii pola magnetycznego Ziemi zwanego SAA (South Atlantic Anomaly). Jest to miejsce znacznie słabszego pola magnetycznego. Jednak specjaliści powstanie tych tworów upatrują raczej w działaniu prądu oceanicznego Agulhas, który prowadzi aż od Oceanu Indyjskiego.

 

Ustalono również, że wiry transportują wodę o 30% szybciej niż sądzono wcześniej. Przelewa się tam aż 1,3 miliona metrów sześciennych wody na sekundę. Obserwacja tych zjawisk może pomóc w zrozumieniu reguł propagacji zanieczyszczeń oceanicznych.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

ateista   prosze nie wciskac tematow religijnych bo to sa glupoty ok !!!
"Wer mit den großen Hunden pissen will , muß auch das Bein so hoch kriegen"!!!
ɟdoʞ
ɯǝp
ɟnɐ
ʇɥǝʇs
ʇlǝʍ
ǝuıǝɯ

Portret użytkownika Juszka1980OGL

rekord świata wynisi ponad

rekord świata wynisi ponad 100metrów, jest to nurkowanie bez płetw(ja uzyskałęm swój rekord z płetwą) i balastem a konkurencja nazywa się free immersion, a w królowej freedivingu "zmienny balast" uzyskałem 50 metrów. Różnica 10 metrów poniżej 30 czy 40 metra to tak jak by zejść pierwsze 30 metró niesamowitewrażenie. 
ps spróbuj kiedyś zejść do 100 metró w akwalunku niesamowite przeżycie.

Portret użytkownika tubylec

Matka Ziemia sprząta po

Matka Ziemia sprząta po swoich dzieciach-brudasach, które jeszcze po sobie sprzątać nie umieją, bawić się tak ale sprzątać? Nieeeee! .. a ktoś musi pozmywać odpady z Fukushimy, zatoki meksykańskiej, tudzież ludzkie dobytki zmyte przez wracające tsunami do oceanów, wraki zatopionych po pijaku tankowców, zamiecione pod dywan oceanów "promieniotwórcze szczurki" o których się nie mówi ale i tak śmierdzą i wiele więcej, bo od tego syfu delfiny padają i wiele innych stworzeń a tak być nie może, choć wydaje się że samym dzieciom to nie przeszkadza .. trzeba to zassać do wnętrza planety gdzie przemielą to skały, wysokie ciśnienia i temperatury, potem Matka Ziemia wypierdzi poprzez wulkany Waszym praprawnukom pod nos metabolity po stworzonych przez Was plastikach i innych trudnodegradowalnych klockach na które teraz harujecie latami aby je zdobyć Biggrin .. te wiry to po prostu część systemu immunologicznego planety i cieszmy się że on funkcjonuje, bo gorzej gdyby tu nikt nie sprzątał .. dzieci utopiły by się we własnych odchodach albo podusiły pod górami plastikowych opakowań.

Strony

Skomentuj