Dwa światy jedno Słońce

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Jaka jest różnica między zachodem Słońca na Ziemi i na Marsie? Dla porównania poniżej prezentujemy oba zdjęcia tego samego zjawiska naturalnego, zachodu Słońca wykonane na Ziemi i na Marsie. Zdjęcia są wybrane tak, że mają podobną wielkość kątów padania światła, oraz pozycji tarczy słonecznej na nieboskłonie.

 

Nawet na pierwszy rzut oka, jest oczywiste, że Słońce wygląda z Marsa na trochę mniejsze niż z Ziemi. Jest to uzasadnione, ponieważ Mars jest 50% dalej od Słońca niż nasza planeta. O wiele bardziej zaskakujące jest to, że marsjańskie Słońce zabarwia niebo zauważalnie na niebiesko, w przeciwieństwie do znanych nam z Ziemi pomarańczowym zachodom.

Naukowcy przynajmniej nie udają, że wiedzą dlaczego na Marsie Słońca wygląda niebieskawo, w rzeczywistości nie jest to jeszcze do końca jasne, ale naukowcy uważają, że to ze względu na właściwości światła rozpraszanego przez marsjański pył. Powyższe zdjęcie Słońca zostało wykonane na Ziemi, w marcu 2012 w Marsylii, we Francji, a zdjęcie z Marsa wykonał miesiąc temu automatyczny łazik Curiosity. Wykonano je z krateru Gale.

 

 

Wiadomość ochodzi z portalu astronomicznego:

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Impuls

Na oko widać że zdjęcia są

Na oko widać że zdjęcia są "wyszarzone", pozbawione kolorów. Dlatego sprobuję poddać je obróbce nadawaniu kolorów, aby były jak najbardziej odzwierciedleniem rzeczywistości.
 
Edycja 1:
Zdjęcie się nie wiele zmieniło, trudno pokoloryzować ciemną grafikę:

Zachód Słońca na Marsie edytowany w GIMP 2.
 
Edycja 2:
Inne zdjęcie... hm poraża Biggrin
Orginał:

Po koloryzacji:

 
 

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Podpisano, Pieseł Wawerski

 

Portret użytkownika demik

ZDIECIE Z MARSA JEST

ZDIECIE Z MARSA JEST SFABRYKOWANE KOLOR ZACHODU JEST TAKI SAM JAK NA ZIEMI NASA ROBI WSZYSTKO ŻEBY NIE POKAZAĆ PRAWDZIWEGO MARSA BO PO CO SIE WYBIERAJĄ TAM NAWET NA KSIEŻYCU KOLORY SĄ INNE NIŻ NAM WMAWIANO ŻE POWIERZCHNIE MA SREBRNA .

Portret użytkownika Capo

Te zdjęcie z marsa to jeszcze

Te zdjęcie z marsa to jeszcze tak ze ~2h nim się słońce schowa. Jak widać góra w tle. nie jest podana informacja o ile zawyża rzeczywisty choryzont. Dlatego na patrząc na zdjęcia, na marsie bardziej niebiesko. czyli tak jak u nas za dnia. Przypuścic można że jest  tam atmoswera Język

Skomentuj