Dwa rozbłyski słoneczne w tym jeden skierowany w stronę Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Ostatnie dni przyniosły pewien wzrost aktywności Słońca. Najlepszym tego dowodem jest dzień wczorajszy gdy w ciągu niespełna godziny doszło do powstania dwóch średniej wielkości rozbłysków klasy M, z których przynajmniej jeden wysłał komponent skierowany w stronę naszej planety.

 

Rozbłysk, który prawdopodobnie będzie geoefektywny miał wielkość M1.3 i podniósł się z grupy plam 1731. W momencie jego wystąpienia była ona skierowana centralnie w Ziemię, dlatego spodziewana jest burza magnetyczna. Czas trwania zjawiska był dosyć długi jak na rozbłysk.

Tego samego dnia doszło do kolejnego, znacznie silniejszego rozbłysku, który tym razem powstał z grupy plam 1719. Mimo, że wielkość tego rozbłysku ustalono na M5.7 i potwierdzono, że powstał też koronalny wyrzut masy to nie ma ryzyka trafienia Ziemi, ponieważ grupa plam odpowiedzialna za to zjawisko nie znajduje się na pozycji zagrażającej naszej planecie.

Warte zauważenia jest również, ze zarówno rozbłysk M1.3 z grupy plam 1731 jak i M5.7 z plamy 1719 wystąpiły w krótkim okresie czasu, mniej niż godziny. To wciąż za mało, aby mówić o nagłym wzroście aktywności słonecznej, ale wystarczająco dużo, aby prognozować kolejne tego typu zdarzenia. Według NOAA prawdopodobieństwo kolejnego rozbłysku M szacowane jest aż na 55% a rozbłysku X na 10%.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lol

winiki z lotto z dnia

winiki z lotto z dnia 04.05.2013
9 15 18 39 40 49
moje typy 
 3 15 18 39 42 45
hahaha 3 liczby z 6 nieżle mi poszło a jutro piękna pogoda w całym kraju Biggrin po jutrze rozbłysk klasy x Biggrin
na 50%

Strony

Skomentuj