Dwa podlodowcowe jeziora na Grenlandii zniknęły w ciągu kilku tygodni

Kategorie: 

Źródło: The Ohio State University

Naukowcy, którzy wykonywali wysokiej rozdzielczości mapy Grenlandii dokonali zaskakującego odkrycia. Dane wskazują na to, że dwa zidentyfikowane wcześniej podlodowcowe jeziora zostały opróżnione w zaledwie kilka tygodni.

<--break->

 

Wcześniej jeziora były napełnione wodami roztopowymi. Teraz w miejscu gdzie się znajdowały są już tylko kratery o średnicy do 2 km, które są wyraźnie widoczne z lotu ptaka. Eksperci z Ohio State University opublikowali konkluzje na temat odkrycia jezior w dwóch różnych pismach, The Cryosphere i Nature. Każdemu z nich poświęcono osobny artykuł.

Dla specjalistów oba znaleziska są dowodem na rozmarzanie Grenlandii, które postępuje w szybkim tempie. Wody roztopowe zaczynają już penetrować podlodowy system kanałów, które dotychczas były zaczopowane. Prowadzi to do tego, że dochodzi do takich gwałtownych zmian w dystrybucji wody jak te skutkujące nagłym opróżnieniem zidentyfikowanych kiedyś akwenów.

IB Image

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Atrax

@gwiezdnywendrowca Tego

@gwiezdnywendrowca
Tego rodzaju akcje są niepoważne. Jeszcze nie tak dawno ludzie też zbierali petycje pod cofnięcie ustawy o posyłaniu 6-latków do szkół i co ?
Uzyskali ponad 500 tyś podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie refrmy szkolnej, - i - sejm, oraz rząd ich olał.
Myślisz zatem że ta w sprawie GMO coś da ?
Nie sądzę. Rząd i tak zrobi co chce, gdyż na GMO państwo zbija pieniądze, wic możecie sobie tylko pomarzyć.

Portret użytkownika lolo

  Co to jest "wir polarny",

 
Co to jest "wir polarny", "albedo" i takie tam rozne uczone nazwy to mniej wiecej wiem, chociaz zem nie klimatolog i specjalista od Arktyki. Ale czytam troche i sytuacja w USA jak i w Arktyce robi sie POWTARZALNA, wobec czego zastanawiam sie oczekujac, ze lepsi ode mnie w tym temacie sprobuja to wyjasnic. U nas znowu nie ma zimy choc dzisiaj troche sypie i ma tam cos spasc ciut ponizej zera. W styczniu taka pogoda? Zastanawiam sie czy ta sytuacja nie jest w zwiazku z przesunieciem bieguna magnetycznego?
 

 
Jacy ludzie - takie czasy.

Skomentuj