Dwa japońskie łaziki wylądowały na planetoidzie Ryugu. Agencja JAXA pokazała pierwsze kolorowe zdjęcia

Kategorie: 

Źródło: JAXA

Agencja kosmiczna JAXA poinformowała o sukcesie misji Hayabusa-2. 21 września, sonda kosmiczna zrzuciła w tym samym czasie dwa niewielkie łaziki MINERVA-II na Ryugu – planetoidę z grupy Apolla o średnicy jednego kilometra. Celem tej misji jest pobranie próbek z asteroidy i dostarczenie ich na Ziemię.

 

Sonda Hayabusa-2 została wystrzelona w kosmos w grudniu 2014 roku i osiągnęła swój cel w czerwcu 2018 roku. Od tego czasu prowadzono dogłębne obserwacje asteroidy, a 11 września przeprowadzono próbne zbliżenie się do tego ciała niebieskiego na odległość około 600 metrów. Dziesięć dni później, sonda kosmiczna zrzuciła na powierzchnię planetoidy Ryugu dwa łaziki MINERVA-II, oznaczone jako 1A i 1B, a teraz dowiadujemy się, że lądowanie zakończyło się pełnym powodzeniem.

Źródło: JAXA

Zadanie nie było łatwe do zrealizowania. Łaziki zostały zrzucone z wysokości 55 metrów nad powierzchnią planetoidy. Ważące około 1 kg i zasilane panelami słonecznymi urządzenia przemieszczają się po asteroidzie wykonując małe podskoki. Jeśli któreś z nich podskoczy za wysoko, odleci w kosmos, ponieważ planetoida Ryugu posiada bardzo słabą grawitację. Jak dotąd wszystko przebiega zgodnie z planem, a agencja JAXA chwali się, że MINERVA-II to pierwsze ruchome łaziki, jakie kiedykolwiek zdołano umieścić na asteroidzie.

Zdjęcie wykonane tuż przed lądowaniem - źródło: JAXA

Obydwa łaziki są w dobrym stanie i przekazały pierwsze dane oraz kolorowe zdjęcia, przedstawiające moment lądowania. Tymczasem sonda Hayabusa-2 oddaliła się od planetoidy, ale już 3 października nastąpi kolejne zbliżenie, podczas którego zrzucony zostanie ważący niemal 10 kg próbnik MASCOT. Na przyszły rok zaplanowano lądowanie ostatniego, czwartego łazika MINERVA-II 2. Sonda Hayabusa-2 pożegna się z planetoidą Ryugu w grudniu 2019 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dostarczy pobrany materiał na Ziemię w grudniu 2020 roku.

Źródło: JAXA

Hayabusa-2 to następca misji Hayabusa, która rozpoczęła się w 2003 roku i zakładała pobranie próbek z planetoidy Itokawa. Choć faktycznie udało się zdobyć materiał do badań i dostarczyć go na Ziemię, co było pierwszym takim wyczynem jeśli chodzi o asteroidy, to lądownik MINERVA po dotarciu na powierzchnię Itokawa uległ uszkodzeniu.

Źródło: JAXA

Źródło: JAXA

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

jo myslałem ze te kośmicze

jo myslałem ze te kośmicze łaziki potrafio tyko  łazic a tu pace a łone lomdujom.. ło matko ,a srać tysz potrafiom po japonsku na ukos.. cuda pany cuda ;)w tej intencjum tza dac jakemu pederascie na tace

Portret użytkownika Nikt z nikąd

Dwa japońskie łaziki

Dwa japońskie łaziki wylądowały na planetoidzie Ryugu.

 A może zastanowiłeś się adminie czy na planetoidzie istnieje grafitacja?A może jakieś super bociążniki dokręcili dokół .a A tak  w ogóle przestałbyś piepszyć i zamieszczaac bzdyry dla hołoty. oczywiscie nie zapomnij wyciąć mi posta. Ale  mam to w d.

Portret użytkownika God_Bless_America

Warto zauważyć, że to

Warto zauważyć, że to kolorowe zdjęcia. Japonia zaraz po wszechpotędze kosmicznej jaką są USA, które ma w kosmosie kilkadziesiąt satelitów badawczych, wojennych oraz komunikacyjnych, jest druga w eksploracji kosmosu pod względem jakości.

Nowe odkrycia naukowe dzięki postępowi Zjednoczonego Zachodu pod przewodnictwem Wszechameryki pozwala na nowe rozwiązania technologiczne, tak bardzo potrzebne dla ludzkości.

Tymczasem w Kraju Rad od 40 lat nie wysłano nawet jednej badawczej satelitki hehehehehhe

Pamiętne daty w historii Polski:

17.09.1939 - atak Rosji na Polskę | 1993 - wyrzucenie z Polski rosyjskich wojsk okupacyjnych 1940 - rozstrzelanie 22 tys Polaków przez rodowitych Rosjan

Portret użytkownika U_P_Adlina

Kolorowe zdjęcia istnieją od

Kolorowe zdjęcia istnieją od dekad, a ty zauważyłeś, że teraz warto je zauważyć? Może powiedz, iż jeszcze warto zauważyć to, że istnieją ruchome obrazy zwane filmami. Hehehehe! Powinieneś sobie kupić czapkę z dzwoneczkami.

Hehehehe! I nie zapominaj, że jakiekolwiek wyprawy w kosmos "wszechpotęgi kosmicznej" (buhahahahaha!) z uSSmanii są możliwe tylko dzięki wspaniałomyślności Rosjan i ich silników, hehehehe!

Pamiętne daty dla Polaków: 

11 lipca 1943 - Początek ludobójstwa na Wołyniu dokonanego przez ukraińskich zwyrodnialców na polskich starcach, kobietach i dzieciach.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika sapiecha

Tylko 4 z 21 tegorocznych

Tylko 4 z 21 tegorocznych lotów kosmicznych odbyły się z użyciem silników RD180 pierwszego członu rakiet.
Pisząc rosyjskie też piszesz nieprawdę bo prawa do produkcji i wykorzystania zostały wykupione przez amerykańską prywatną firmę ULA, Rosjanie nie mają do nich żadnych praw a Energomasz jest jedynie wykonawcą z uwagi na niskie koszty robocizny. Taka sytuacja nie potrwa już długo np SpaceX już używa rakiet wielokrotnego użytku a w kolejce są kolejne amerykańskie firmy.
W zasadzie po co ja z tobą dyskutuje ? Jak zwykle napisałeś dużo i bez sensu, "0" wiedzy tylko propagandowe wstawki ze sputnika. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj