Dwa CME w drodze na Ziemię, możliwe zorze polarne nawet w Polsce

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ostatnia wysoka aktywność słoneczna nie przejdzie obojętnie w stosunku do naszej planety. W ciągu najbliższych dwóch dni czekają nas dwie burze geomagnetyczne, z czego druga będzie dużo silniejsza i może spowodować występowanie zórz polarnych w Polsce.

 

Dzisiaj wieczorem czeka nas pierwsza z dwóch burz geomagnetycznych. Burza będzie skutkiem rozbłysku M1.0 który powstał na Słońcu w środę, siła pierwszej burzy nie powinna przekroczyć progu G1 co odpowiada indeksowi planetarnemu Kp5.

Druga burza, która będzie zdecydowania silniejsza i według analityków ma osiągnąć siłę G2 a być może nawet G3 spowodowana będzie dotarciem do Ziemskiej magnetosfery CME(koronalny wyrzut masy), z wczorajszego rozbłysku M7.3. Burza ma rozpocząć się w niedzielę Wielkanocną około godziny 20-tej, tutaj należy brać poprawkę (+,- 6h). Już od wczoraj prędkość wiatru słonecznego systematycznie wzrasta i teraz oscyluję w granicach 500km/s, gdy podczas drugiej burzy ma wzrosnąć do ponad 700km/s.

 

Wczoraj tuż po rozbłysku zaczęła rosnąć liczba protonów zarówno tych wysoko jak i nisko energetycznych, co poświadczyło tylko, że plazma leci w kierunku naszej planety. Istnieje dość spore prawdopodobieństwo na powstanie zórz polarnych w Polsce i to nie tylko na jej północnych krańcach.

 

 

Więcejj informacji w serwisie

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Skomentuj