Dwa bardzo silne trzęsienie ziemi w okolicach Tonga i Kamczatki

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Pacyficzny pierścień ognia znowu dał o sobie znać. Doszło do silnych trzęsień ziemi w krótkim okresie czasu.  Jeszcze wczoraj w godzinach popołudniowych trzęsienie ziemi o sile 7,4 stopni wystąpiło w okolicy archipelagu Tonga. Dzisiaj doszło do jeszcze silniejszego wstrząsu w okolicy Kamczatki.

 

Wstrząs o magnitudzie 7.4 w skali Richtera wystąpił 23 maja o 17:19 czasu uniwersalnego. Epicentrum było oddalone o 282 kilometry na południowy-wschód od stolicy Tonga, Nuku'alofa. Głębokość wstrząsów to 171 kilometrów pod dnem morskim. Chwilę potem doszło do wstrząsu wtórnego o magnitudzie 6.3 w skali Richtera. Był on nieco płytszy, ale wciąż za głęboki, aby wytworzyć niszczące tsunami. Nie ma doniesień o jakichkolwiek uszkodzeniach lub ofiarach w wyniku zjawiska.

Okolice półwyspu Kamczackiego drżały od kilku dni. Jeszcze wczoraj w prasie rosyjskiej można było przeczytać, że sprawdzane są wszystkie czujniki sejsmiczne w okolicy i oczekiwane jest duże trzęsienie ziemi. Zgodnie z przewidywaniami trzęsienie wystąpiło w dniu dzisiejszym. Epicentrum zlokalizowano na Morzu Ochockim, kilkaset kilometrów od Pietropawłowska Kamczackiego.

Wstrząs, do którego doszło 24 maja 2013 roku o 5:44 czasu uniwersalnego osiągnął magnitudę aż 8,2 stopni w skali Richtera. Podobnie jak w przypadku zjawiska z Tonga było to bardzo głębokie trzęsienie ziemi. Epicentrum zlokalizowano aż 600 kilometrów pod dnem morskim. Również w tym przypadku nie ma na razie doniesień o jakimkolwiek negatywnym wpływie na okolicznych mieszkańców.

 

Według pierwszych doniesień z lokalnych mediów, wstrząsy były odczuwalne również w Krasnojarsku i na Sachalinie. Właśnie tam i na Wyspach Kurylskich ogłoszono prewencyjne ewakuacje na wypadek wystąpienia tsunami. Wiadomo też, że w dużej odległosci od epicentrum odczuwalne było kołysanie się budynków.

 

 

Źródła:

http://www.indianexpress.com/news/7.4magnitude-earthquake-strikes-off-tonga/1120040/

http://uk.reuters.com/article/2013/05/24/uk-russia-earthquake-idUKBRE94N05Y20130524

http://lenta.ru/news/2013/05/24/quake/

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj