Dużo przypadków oparzeń słonecznych na Białorusi

Kategorie: 

tainy.net

Ostatnie upały podczas majówki skłoniły wiele osób do opalania się. Białorusini zauważyli, że szybciej się opalają a opalenizna jest ciemniejsza. Zaczęła krążyć plotka o tym, że jest jakiś dodatkowy czynnik przyspieszający opalanie nazywany "czynnikiem Fukushimy".

 

Ludzie twierdzą, że mnogość oparzeń słonecznych spowodowanych nawet tylko jednodniową ekspozycją jest czymś nietypowym. Może to być efekt wystawienia na silne Słońce ciała pozbawionego jego promieni przez kilka ostatnich miesięcy.

 

Media białoruskie podjęły temat i zadano o to pytanie lokalnym naukowcom, którzy stwierdzili, że dane monitoringu środowiska nie wskazują na obecność jakiegoś dodatkowego czynnika na przykład promieniowania gamma. Jego poziom jest w normie.

 

Istnieje też hipoteza, że efekt poparzeń spowodowany jest promieniowaniem UV, którego poziomy mogą rosnąc w wyniku zubożenia warstwy ozonowej. Posiadamy jednak dane na temat aktualnych poziomów promieniowania UV i nie wskazują one na jakieś nadzwyczajne poziomy.

 

Promieniowanie UV klasyfikujemy w skali, w której od 0 do 2 uważamy za niski poziom, średni od 3-5 oraz wysoki od 8-10. Bardzo wysoki poziom zaczyna się, gdy jest 11 i więcej. Dnia 3 maja 2012 nad Białorusią było 2,8 czyli wartość zbliżona do średniej. Zwykle w maju indeks może dojść do poziomu 5.

 

Według lekarzy problemy z oparzeniami słonecznymi, jakich doświadczają mieszkańcy Białorusi są spowodowane raczej nieumiejętnym korzystaniem z kąpieli słonecznych a nie jakimś dodatkowym zjawiskiem towarzyszącym upalnej majówce.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Kruczysko

To prawda, źle wspominam

To prawda, źle wspominam Majówkę. Spędziłem na słońcu w godzinach przed południowych 4 godziny i do dziś czuje swoje nogi... Spaliłem je sobie strasznie. Zawsze opalam sie na raka i z tego tytułu się nie opalam ale teraz to było przegięcie...

Karuzela, karuzela....
Świat sie kręci i...   umiera...

Portret użytkownika Cosiek

Nieraz m itu szkoda pisać, bo

Nieraz m itu szkoda pisać, bo dostaję minusowe łapki za nic.Jednak chcę podkreślić, że Słońce od ponad roku jest dużo jaśniejsze i dużo mocniejsze, już kiedyś o tym pisałem, że tak będzie. Kiedyś słońce było żółtawe, teraz jest wręcz białe.

Strony

Skomentuj