Duże miasta podgrzewają atmosferę w promieniu setek kilometrów

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Duże miasta mają ogromne zdolności grzewcze. Są w stanie zwiększyć średnią temperaturę okolicy nawet o jeden stopień Celsjusza i to w odległych obszarach wiejskich, nawet w odległości kilku tysięcy kilometrów. To oznacza, że ​​nie docenialiśmy roli miast w bilansie czynników powodujących zmiany klimatu.

 

O tym nowym spojrzeniu klimatologów można przeczytać w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

"Odkryliśmy, że utrata ciepła z dużych miast, może rozgrzać atmosferę w regionach oddalonych od nich.  Zjawisko to jest wynikiem zmian w cyrkulacji mas powietrza, co powoduje uwalnianie nadmiaru ciepła w domach i innych częściach miasta "- powiedział szef grupy naukowców, Guang Zhang z University of California w San Diego (USA).

Zhang i jego koledzy doszli do tego wniosku poprzez oszacowanie ilości energii cieplnej, którą emitują do środowiska duże miasta w Ameryce Północnej, Europie i Chinach.  Jak zauważyli autorzy opracowania, wkład ciepła resztkowego w zmiany klimatyczne jest niewielki. Obliczenia podają, że miasta powodują podniesienie średniej temperatury Ziemi o zaledwie 0,01 stopni.

 

Jednak w rzeczywistości, sytuacja wygląda inaczej. Modele klimatyczne są zbyt ogólne i nie uwzględniają faktu, że ciepło to nie jest równomiernie rozprowadzone, lecz zalega w wielkim stężeniu w obszarach miejskich. Według obliczeń Zhanga i jego współpracowników, pół globalnej "nadwyżki" ciepła - około 6,7 TWh energii zostało wyprodukowane przez wielkie metropolie, które stanowią stosunkowo niewielka część powierzchni ziemi. 

 

Dzięki temu, każdy metr kwadratowy typowej metropolii przynosi 0,4 watów ciepła resztkowego. Zdaniem naukowców, jest to wystarczające do powstania znaczących zmian w cyrkulacji wiatru nad samymi miastami i w dużej odległości od nich.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Skomentuj