Duże badanie wykazało, że ponad 14% ludzi na świecie prawdopodobnie ma boreliozę

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Ponad 14 procent światowej populacji cierpi na boreliozę, najczęstszą chorobę przenoszoną przez kleszcze. Tak przynajmniej wynika z obszernego przeglądu dostępnych badań. Europa Środkowa miała najwyższy wskaźnik infekcji wynoszący 20 procent, podczas gdy mężczyźni powyżej 50 roku życia mieszkający na obszarach wiejskich byli najbardziej zagrożeni, jak wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie BMJ Global Health.

 

Choroba rzadko kończy się śmiercią, ale ludzie ugryzieni przez zarażonego kleszcza często mają wysypkę i objawy grypopodobne, w tym bóle mięśni i stawów, bóle głowy, nudności i wymioty. Aby dowiedzieć się, jak powszechna jest borelioza na całym świecie, naukowcy zebrali dane z 89 badań wykonując tzw. metabadanie.

 

Bakterię Borrelia burgdorferi (Bb), która powoduje chorobę, wykryto we krwi 14,5 procent z prawie 160 tysięcy uczestników. To najbardziej kompleksowy i aktualny przegląd rozpowszechnienia tej choroby na świecie. Po Europie Środkowej regionami o najwyższych poziomach przeciwciał były Azja Wschodnia z 15,9%, Europa Zachodnia z 13,5% i Europa Wschodnia z 10,4%. W tym samym czasie na Karaibach liczba ta była najniższa - tylko 2 proc.

 

Wcześniejsze badania wykazały, że częstość występowania chorób odkleszczowych podwoiła się w ciągu ostatnich 12 lat. Powodem tego wzrostu były dłuższe i suchsze lata z powodu zmiany klimatu, migracji zwierząt, utraty siedlisk i „rosnącego kontaktu ze zwierzętami domowymi” – czytamy w badaniu. Według badań, rolnicy i pracownicy, którzy regularnie wchodzą w interakcje ze zwierzętami-gospodarzami, takimi jak psy i owce, są najbardziej narażeni na ukąszenie przez zarażonego kleszcza.

 

Ostrzega sie, że dane mogą być wypaczone na obszarach, na których borelioza jest endemiczna, ponieważ pracownicy służby zdrowia częściej wykonują tam regularne testy na przeciwciała w porównaniu z obszarami, w których jest to mniej powszechna. W badaniu stwierdzono również, że badania wykorzystujące technikę analityczną zwaną Western blot były bardziej wiarygodne i że ich zastosowanie „może znacznie poprawić dokładność” przyszłych badań.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Temat zdrowotny więc przekaże

Temat zdrowotny więc przekaże co znalazłem.

 Już od dawna wiadome jest, że wiele roślin posiada związki o charakterze leczniczym. Te związki to flawonoidy. Ostatnio naukowcy badają związek o nazwie taksyfolin, który najliczniej występuje w drzewie modrzew.

Nasze słowiańskie wierzenia od dawien dawna mówią, że modrzew to drzewo długowieczności, młodości, zdrowia itd. zatem można powiedzieć, że jest on w naszych słowiańskich wierzeniach drzewem życia. Legendy głoszą, że w modrzewiu mieszczą się dusze zmarłych przodków a według syberyjskich szamanów modrzew jest centrum świata i dlatego szamani medytują oraz śpiewają przy modrzewiu. Szamani zdobią samotne modrzewie kolorowymi wstążkami oraz szmatkami i według rosyjskich uczonych zwyczaj przybierania choinek świątecznych wywodzi się właśnie od rosyjskich szamanów. Wikipedia tego nie potwierdza ale moim zdaniem tak właśnie jest. 

Wracając do tematu. Taksyfolin ma wiele właściwości zdrowotnych i działa leczniczo na raka przez co uważany jest za naturalną chemioterapię. Czytałem gdzieś, że codzienne stosowanie taksyfoliny może przedłużyć życie o 20-30% bynajmiej zauważono to u myszy labolatoryjnych. Inne szczegóły macie w tym opracowaniu.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332221007873

Oczywiście nie wszystkie właściwości tego flawonoida są jeszcze przebadane ale biorąc pod uwagę jego odkryte właściwości można powiedzieć, że jest to suplement na długowieczność- suplement życia. 

Jeśli taksyfolin jest tak skuteczny to moim zdaniem trzeba opracować jego syntetyczną wersję może nawet trochę zmieniając jego struktury cząsteczkowe by efekt był jeszcze lepszy. 

 

Portret użytkownika Mojeimię44

Najbardziej obiecującymi

Najbardziej obiecującymi flawonoidami ze skórki cytrusów są hesperdyna i naringenina jednak nie mają one właściwości przeciwnowotworowych (bynajmiej ja nie wyczytałem) a taksyfolin takie posiada. Na dzień dzisiejszy naukowcy wyizolowali około 10 tys. flawonoidów. Przebadanie ich wszystkich zajmie lata a udoskonalenie ich i stworzenie wersji syntetycznych to dziesięciolecia. Szkoda, że nie uczestniczą w tym na masową skalę Polacy w polskich labolatoriach bo przecież nowoczesne leki to nie tylko zdrowie ale i pieniądze. 

Portret użytkownika Medium

Niejaki Michaił Sowietskij

Niejaki Michaił Sowietskij (pseudonim, prawdziwe nazwisko nieznane) został wyrzucony z YouTube w okolicy daty rozpoczęcia Operacji Z. Ponadto wszystkim Rosjanom YouTube wyłączył monetyzację.

Proszę przykładowe wideo tego człowieka z jego kanału na RuTube: https://rutube.ru/video/66944a8b9b3a68d9c23bc09a300b1130/

Tytuł - Это был САМЫЙ опасный момент в истории человечества! [Михаил Советский] - To był najbardziej niebezpieczny moment w historii ludzkości

Młody człowiek jest bardzo precyzyjny w referowaniu. Podobnie ten, którego powyżej przytoczyłam, temten oparł się na tytułach z zachodniej prasy.

Portret użytkownika Twój Polityk

Jak będziecie polacy dobrze

Jak będziecie polacy dobrze głosować to może pozwolimy wam zwykłym bidnym ludziom zbierać szyszki Smile

Polaku skocz do urny wyborczy ale wpierw wy radośnie oglądajcie cfelebrytów abyście wiedzieli na kogo oddac swój głos.

Strony

Skomentuj