Duża śmiertelność ptaków w okolicy kanału La Manche niepokoi ekologów

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Śmiertelność ptaków w okolicach Kanału La Manche zaczyna być problemem na tyle dużym, że zaczyna poważnie niepokoić miejscowych ornitologów. Według szacunków ekologów. Od początku roku w cieśninie stwierdzono przynajmniej 3000 przypadków chorych ptaków.

 

Z pewnością jest ich znacznie więcej, ale przyczyna oraz skala zjawiska jest na razie trudna do oszacowania. Sugeruje się, że za śmierć ptaków odpowiada stosowanie kauczuku butylowego, środka chemicznego poprawiającego wydajność silników jednostek pływających, które w dużych ilościach kursują między Francją i Wielką Brytanią.

 

Wspomniana substancja chemiczna pozostaje w wodzie i nie rozpuszcza się w niej. Potem tylko powoli wnika na ciała ptaków ograniczając ich zdolność ruchową. Problem kauczuku butylowego z trudem przedostaje się do opinii publicznej, ale w Wielkiej Brytanii zaczyna być już ostatnio dostrzegany. Prowadzone są kampanie, które mają na celu spowodowanie zaprzestania wykorzystania tych związków.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj