Duża skuta lodem rzeka znaleziona w zachodniej Antarktydzie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Na zachodzie Antarktydy klimatolodzy odkryli dużą rzekę subglacjalną o długości 460 km, która pod względem długości i objętości transportowanej wody przekracza wiele dużych europejskich arterii wodnych. Wyniki badania przeprowadzonego przez British Imperial College London (ICL) zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Geoscience.

 

Według klimatologów rzeka ta przyspiesza topnienie pokrywy lodowej. Próbowali zidentyfikować przyczynę tego przyspieszenia i zbadali strukturę, prędkość i kierunek przepływu przepływów lodu w zachodnich regionach Antarktydy. Eksperci opracowali również mapę prędkości przepływu masywów lodowych.

 

Naukowcy zidentyfikowali anomalne strefy, w których prędkość ruchu mas lodu była wysoka. Badania ich struktury wykazały, że tereny te sąsiadują z dużą rzeką subglacjalną. Każdego roku te regiony lodowców tracą więcej masy niż inne obszary masywów lodowych o niskiej prędkości ruchu. Zdaniem naukowców różnice te wskazują, że antarktyczne rzeki pod lodem przyspieszają proces „zsuwania się” lodowców do oceanu, co zwiększa tempo ich topnienia.

 

Zdaniem naukowców to właśnie regiony polarne Ziemi i lodowce górskie ucierpią w pierwszej kolejności na skutek zmian klimatu. Temperatura na ich terytorium w ostatnich latach wzrosła o 4-9 stopni wyższa niż w minionych stuleciach, co nieodwracalnie doprowadzi do zauważalnego zmniejszenia ich powierzchni i topnienia lodu na dużych obszarach Antarktydy i Arktyki.

 

W niedalekiej przyszłości naukowcy zamierzają przeprowadzić podobne pomiary dla innych regionów Antarktydy. Odkrycie i badanie rzek subglacjalnych, zdaniem ekspertów, pomoże dokładnie określić, jaką rolę odgrywają ukryte arterie wodne w procesie przyspieszonego topnienia południowej pokrywy lodowej Ziemi.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika BG-OG

"Temperatura na ich

"Temperatura na ich terytorium w ostatnich latach wzrosła o 4-9 stopni wyższa niż w minionych stuleciach," A SKĄD WIEDZĄ TO "NAUKOFCY". MIELI TERMOMETRY W MINIONYCH STULECIACH, I KOGOŚ KTO SKWAPLIWE ZAPISYWAŁ TE TEMPERATURY. BO NP. DENDROLODZY, TO SĄ W STANIE OKREŚLIĆ OGÓLNY KLIMAT W ROKU NA PODSTAWIE WYCINAKA DRZEWA, ALE NIE TEMPERATURĘ Z TAKĄ DOKŁADNOŚCIĄ. SZCZEGÓLNIE ZE NA BIEGUNACH NIE MA DRZEW.

 

A POZA TYM PRZYPOMINAM :

 

„W CIĄGU OSTATNIEGO MILIONA LAT OBSZAR PÓŁNOCNEJ EUROPY KILKAKROTNIE POKRYWAŁ LĄDOLÓD , KTÓRY TWORZYŁ SIE NA OBSZARZE SKANDYNAWII…” , MUZEUM MORSKIE W GDYNI „JAK POWSTAŁ BAŁTYK”. TYLE W TEMACIE

Portret użytkownika spokoluz

Ciekawe jaka cywilizacja

Ciekawe jaka cywilizacja spowodowała , że na Antarktydzie płynęły rzeki !? Bo jakoś to się ku..wa nie trzyma kupy z globalnym ocipieniem. Mogliby sobie podarować te dywagacje bo zaburzają ich porządek z limitami CO2 . Pytaniem jest ile kasiory zabulili przodkowie nasi za emisję tak gigantycznej ilości CO2 , że Antarktyda rozmarzła i płynęły rzeki na jej terenie.

Musieli mieć w ch..j hajsu, żeby sobie na to pozwolić ROFL

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Q.

Powalasz mnie swoją

Powalasz mnie swoją indolencją w rozumowaniu. A jaka cywilizacja "spowodowała" powstanie Wisły, Odry, Bugu itd. co ? Kiedyś Antarktyda znajdowała się w innej strefie klimatycznej z dwóch powodów: precesji ziemi i dryfu płyt kontynentalnych. A rzeki płyną tam do dzisiaj tyle że pod lodem.. pewne zastanawiasz się - jak to możliwe ? A tak samo jak sianie oziminy na polach.. żeby wiosną była już wykiełkowana, bo śnieg jest świetnym izolatorem cieplnym. 

Wyjrzyj se za okno - normą w Polsce był od zawsze mróz i śnieg o tej porze roku a nie kwitnące rośliny i 18*C lub więcej.. ja to pamiętam to Ty też powinieneś. Lasy zostały wycięte (w porównaniu do epoki przed industralnej) a paliwa kopalne spalone - to wzrosło stężenie CO2 w powietrzu czy nie ? Myślisz że to wszystko "nie ma znaczenia" ? To tylko jeden z elementów klimatycznej układanki. Polityka opłat emisyjnych jest formą nacisku skłaniającą ku większej efektywności, bo nie chodzi oto żebyś płacił - lecz byś ograniczył zbędną emisję CO2 i wymienił brudną technologię na czystą. Wolałbyś nadzorcę z batogiem ?

Chcesz to zrozumieć ? - spójrz na ziemię (cywilizację) holistycznie obejmując świadomością wszystkie poszczególne zależności wynikające z wpływu człowieka na klimat. 

Portret użytkownika euklide⁣s

dryfu płyt kontynentalnych

dryfu płyt kontynentalnych

Jak można być tak ograniczonym i ciągle powtarzać tą bzdurę o dryfie płyt kontynentalnych. No, ale czego się spodziewać po zadaniowcu dzbanku, który mozolnie usiłuje nam wciskać kit o globalnym ocipieniu. I to, że dzbanek jest zadaniowcem - o to jest prawdziwy element układanki!

Portret użytkownika ​euklides

Aa, to próbowałeś mnie

Aa, to próbowałeś mnie "zreformować"? No, no, ambitny z ciebie dzbanek! Niestety nie zamierzam dołączyć do agencji dzbanków na wynajem i za parę kopiejek pisać jakie to szczepionki i przymus są złe, jakie to elity są złe, żeby się w swoim mniemaniu przypodobać, a potem jak gdyby nigdy nic pieprzyć jakie to ETSy są dobre i ogólnie bronić całej tej zgnilizny moralnej systemu uciskania prawych, grabienia, niewolnictwa i wszelkiego bandyctwa. To coś dla potłuczonych dzbanków, które dały się "zreformować"...

Skomentuj