Duża erupcja wulkanu Sangay, chmura popiołu sięga 12 km

Kategorie: 

Źródło: NOAA / GOES-16, RAMMB / CIRA

Poważna erupcja wstrząsnęła ekwadorskim wulkanem Sangay 20 września 2020 r. Według Washington VAAC, popiół wulkaniczny został wyniesiony na wysokość 12,2 km nad poziomem morza, przesuwając się na Zachód z prędkością od 18 - 28 km / h (11-17 mph). W prowincjach na zachód od wulkanu odnotowano ciężkie opady popiołu.

Główna emisja zakończyła się o 15:33 UTC. Od tamtej pory wykryto jedynie niewielkie emisje popiołu wulkanicznego na zdjęciach satelitarnych, oddalające się na zachód od szczytu. Oczekuje się, że oderwany pióropusz rozproszy się po około 6 godzinach.


Wulkanolodzy z IGEPN stwierdzili, że eksplozje i emisje popiołu były znacznie bardziej energetyczne niż którekolwiek z zaobserwowanych w ciągu ostatnich kilku miesięcy. O godzinie 09:40 UTC zgłoszono dużą chmurę popiołu, przy czym najwyższa część skierowała się na wschód, podczas gdy dolna odleciała na zachód od wulkanu. Warunki pogodowe uniemożliwiły bezpośrednie obserwacje.


Modele rozpraszania popiołu wykazały, że istnieje duże prawdopodobieństwo opadu popiołu w prowincjach Chimborazo, Bolívar, Guayas i Los Ríos, a mniejsze prawdopodobieństwo w Santa Elena i Manabí. Prowincjami potencjalnie najbardziej dotkniętymi byłyby Chimborazo i Bolívar, gdzie nagromadzenie popiołu może przekraczać odpowiednio 3 mm i 1 mm. To wystarczy jednak, aby znacząco wpłynąć na rolnictwo w okolicy wulkanu.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Skomentuj