Duńskie Siły Powietrzne jako pierwsze na świecie otrzymają samoloty elektryczne

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Dania będzie pierwszym krajem na świecie, który przyjmie samoloty elektryczne dla Sił Powietrznych. Według Pipistrela, we wrześniu do szkoły lotniczej Karup zostaną dostarczone dwa lekkie dwumiejscowe samoloty Velis Electro.

 

Większość istniejących modeli samolotów elektrycznych to małe samoloty o małej pojemności pasażerskiej. Przeznaczone są głównie do lotów szkoleniowych oraz do użytku prywatnego. Na przykład hrabstwo Fresno w Kalifornii planuje przeprowadzić na nich podstawowe szkolenie pilotażowe. Rozwój elektrycznych samolotów pasażerskich trwa również w Izraelu, Stanach Zjednoczonych i Francji.

 

Velis Electro to pierwszy na świecie całkowicie elektryczny samolot, który otrzymał certyfikat typu od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego EASA. Niniejszy certyfikat potwierdza, że statek powietrzny spełnia przepisy zdatności do lotu prawa lotniczego Unii Europejskiej i nadaje się do lotów w swojej kategorii.

 

Velis Electro bazuje na samolocie tłokowym Pipistrel Virus SW 121. Ma rozpiętość skrzydeł 11 metrów i masę startową 600 kilogramów. Samolot jest wyposażony w siłownię E-811 o mocy 58 kilowatów oraz trzyłopatowe śmigło kompozytowe o stałym skoku. Silnik elektryczny zasilany jest dwoma bateriami litowymi o łącznej pojemności 25 kilowatogodzin z systemem chłodzenia cieczą. Czas pełnego ładowania zależy od temperatury otoczenia i zużycia baterii i może trwać do dwóch godzin. Prędkość przelotowa samolotu wynosi do 180 kilometrów na godzinę, pułap obsługi wynosi 3700 metrów.

 

Dania będzie pierwszym krajem na świecie, który wprowadzi samoloty elektryczne do Sił Powietrznych. W ramach dwuletniej dzierżawy nabyte zostanę dwa samoloty szkoleniowe Velis Electro. Zostaną dostarczone do szkoły lotniczej Karup we wrześniu br. Zakłada się, że oprócz Saaba T-17 Supporter do szkolenia pilotów będzie wykorzystywany samolot elektryczny.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Moving Target

WOLNOŚĆ LATANIA

WOLNOŚĆ LATANIA

"Marzę o Poczuciu Wolności… 
Wolności Polegania Na Sobie, Oddychania i Odczuwania”
(Gionny Baggio) 

"Latamy Najmniejszym Samolotem Świata" - (Wideo) 

https://www.youtube.com/watch?v=uUGtskAktjw

"MINIFOX" - NAJMNIEJSZY ULTRALEKKI SAMOLOT JEDNOOSOBOWY
Koszt zakupu równoważny cenie średniej klasy samochodu
Sprzedawany jest w formie KIT, do samodzielnego montażu
Nie wymaga specjalnych zezwoleń.
Posiada, francuski certyfikat ULM.

http://minifox.com.pl

====

Strony

Skomentuj