Duńscy politycy są zaniepokojeni porozumieniem gospodarczym USA z Grenlandią

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Duńscy politycy są zaskoczeni, twierdząc, że Stany Zjednoczone próbują osłabić duńskie wpływy na Grenlandii kilka miesięcy po tym, jak Donald Trump wyraził zainteresowanie zakupem terytorium arktycznego.

 

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła pakiet pomocy finansowej w celu stymulowania rozwoju gospodarczego Grenlandii i utworzenia konsulatu w stolicy Nuuk. Premier Grenlandii z zadowoleniem przyjął takie wsparcie.

 

„Opracowanie bliższych relacji z innymi krajami wymaga czasu, ale ta dobra wiadomość potwierdza, że nasza praca w budowaniu konstruktywnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi przynosi owoce ”- powiedział premier Kim Kilsen.

„Pozytywne jest to, że rozszerzenie współpracy między Grenlandią a Stanami Zjednoczonymi znajduje odzwierciedlenie w namacalnym wyniku w postaci finansowania projektów na Grenlandii.”

 

Jednak pakiet ten budzi obawy, że Stany Zjednoczone mogą podjąć kroki w celu zapewnienia wsparcia na Grenlandii i odciągnąć kraj od Danii, przy której wciąż jest to niezależne terytorium.

 

W zeszłym roku Trump zawahał się, gdy okazało się, że wyraził zainteresowanie zakupem Grenlandii. Propozycję tę premier Mette Frederiksen nazwał „absurdem”.

 

„Stany Zjednoczone wyraźnie pracują nad osłabieniem społeczności Królestwa. Zawsze byli na długiej smyczy, ale jest pewien limit, a ostatecznie mogą wcale nie być obecni na Grenlandii. Jest to całkowicie nie do przyjęcia” - napisał Rasmus Yarlov, konserwatywny poseł z Danii i były minister.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Powiem tak: Zawsze jestem

Powiem tak: Zawsze jestem głęboko zaniepokojony tym, co USA robi dla świata.To NIGDY nie jest NIC DOBREGO ! Dlatego temu SZALECOWI z BRZYTWĄ W RĘCE  zawsze się trzeba bardzo uważnie przyglądać.

Skomentuj