Dubaj chce produkować do 2030 roku 15% energii ze Słońca

Kategorie: 

Źródło: freeimages.com

Długoterminowe plany energetyczne Dubaju zakładają, że do 2030 energia słoneczna będzie zapewniała pokrycie 15% zapotrzebowania na energię elektryczną dla rosnącej wciąż arabskiej metropolii. Wcześniej władze w Dubaju planowały znacznie mniejsze zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii.

 

Przedtem ustalono, że udział energetyki solarnej w bilansie wyniesie 1% do 2020 roku i 5% w 2030 r. Plany te zostały zmienione ze względu na zmniejszenie kosztów wytwarzania energii ze Słońca. Obecnie możliwe jest stworzenie elektrowni solarnej o mocy od 100 do 200 MW.

 

Dyrektor Departamentu Energii Elektrycznej i wody Dubaju, Mohammed Al Tayer Saeed, powiedział, że skoro istnieje taką możliwość, należy ją zastosować. Budowa pierwszej elektrowni słonecznej planowana jest już do końca 2017 roku. Zużycie energii elektrycznej w Dubaju rośnie o 5% rocznie. Do roku 2021, władze planują zwiększenie mocy wytwórczych o 2,1 MW. Około 10% tego wzrostu będzie pokrywane z energii solarnej.

Dubaj - Źródło: freeimages.com

W planach władz Dubaju jest również budowa elektrowni węglowej w technologii czystego spalania. Ma ona osiągnąć moc 1,2 GW. Obecnie 99% zapotrzebowania na energię elektryczną Dubaju powstaje poprzez spalanie gazu ziemnego. Jednak Zjednoczone Emiraty Arabskie, które są jednym z największych na świecie producentów ropy naftowej, pokrywają swoje potrzeby w zakresie zużycia gazu tylko w 50%, reszta surowca jest importowana.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj