Kategorie:
Największym wulkanem świata jest oficjalnie Tamu znjadujący się 1000 km od wybrzeża Japonii, drugi pod względem wielkości jest hawajski wulkan Mauna Loa, który wykazuje ostatnio oznaki przebudzenia.
Mauna Loa to tak zwany wulkan tarczowy. Jest to typ wulkanu, który charakteryzuje się spłaszczonym stożkiem o niewielkim kącie nachylenia. Nie ma tam gwałtownych erupcji znanych nam ze stratowulkanów, ale zwykle wulkany tarczowe są ogromne. Gdyby Mauna Loa nie znajdował się w połowie pod powierzchnią Pacyfiku, byłby największą góra świata o wysokości 9145 metrów.
Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1984 roku, a więc dokładnie 30 lat temu. Okazuje się, że aparatura monitorująca jego zachowanie wskazuje na powstawanie rojów trzęsień ziemi, które mogą być zwiastunem nadchodzącej erupcji.
Porównanie lokalizacji i siły trzęsień ziemi w 1984 i 2014 - źródło: Hawaiian Volcano Observatory
Większość ze wstrząsów nie przekracza magnitudy 2 stopni, ale zdarzają się pojedyncze incydenty sejsmiczne o magnitudach do 3,5 stopni. Porównując aktywność sejsmiczną obserwowaną w ostatnich tygodniach do tej sprzed 30 lat, trzeba przyznać, że jest ona na mniejszym poziomie, ale jest zdecydowanie większa niż obserwowana wcześniej.
Trudno powiedzieć kiedy dojdzie do erupcji, ale fakt, że wulkanolodzy z Hawaiian Volcano Observatory zwracają publicznie uwagę na możliwość aktywacji Mauna Loa jest znaczący. W 1984 roku erupcja tego wulkanu trwała przez 22 dni.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Przetrwać apokalipsę: Bunkier FEMA w Denton
http://youtu.be/ZzrYy2Nj00A
Schron przeciwatomowy w Kaliszu
http://youtu.be/wEv0Mq70kNY
Skomentuj