Druga co do wielkości kolonia pingwinów cesarskich na świecie może wkrótce wyginąć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Tysiące piskląt pingwinów cesarskich utonęło na Antarktydzie. Z tego powodu druga co do wielkości kolonia pingwinów cesarskich na świecie może wkrótce wyginąć. Katastrofy naturalne doprowadziły do śmierci tysięcy piskląt przez trzy zimy z rzędu. Bezbronne zwierzęta utonęły w wyniku rozpadu lodu morskiego.

Kolonia Zatoki Halley stanowiła kiedyś od 5 do 9% całej populacji pingwinów cesarskich na świecie, co daję liczbę około 15 do 24 tys. par lęgowych. W 2016 r. platforma lodu morskiego, na której znajdowały się pisklęta, rozpadła się w wyniku zmian atmosferycznych oraz ocieplenia klimatu. Pisklęta niezdolne do pływania w lodowatej wodzie utonęły. Ten sam wzorzec powtórzył się w 2017 i 2018 r.

 

Odkrycia w Zatoce Halley dokonano dzięki zdjęciom satelitarnym oraz dodatkowo zweryfikowano, gdy naukowcy dotarli na miejsce. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Antarctic Science.

W 2018 r. garstka dorosłych osobników – około 2% pierwotnej populacji – po raz kolejny pojawiła się w Zatoce Halley. Kolonia była rozproszona, dorosłe osobniki zbliżały się do krawędzi lodu bliżej niż zwykle, przez co trudno było oszacować dokładną liczbę pozostałych pingwinów.

 

Dobrą wiadomością jest to, że przynajmniej część kolonii mogła przenieść się w inne miejsce. Zwierzęta najprawdopodobniej dołączyły do kolonii Lodowca Dawson-Lambton, 55 kilometrów na południe od Zatoki Halley.

 

Kolonia ta rośnie nieprzerwanie od 2015 roku, kiedy to zarejestrowano jedynie 1280 par lęgowych. Obecnie kolonia liczy ponad 14 tys. par. Liczby te są wciąż niższe niż w czasach świetności kolonii z Zatoki Halley, jednak oznacza to również stały wzrost urodzeń pingwinów.

Naukowcy uważają, że globalne ocieplenie oraz anomalie pogodowe mogą być ogromnym zagrożeniem dla populacji pingwinów. Chociaż dane są niekompletne, we wrześniu 2016 r. uwzględniono najniższe ciśnienie atmosferyczne w regionie w ciągu 30 ostatnich lat. Jednocześnie średnia prędkość wiatru była najwyższa w tym okresie.

 

Badacze mają nadzieję poznać dokładniejsze mechanizmy zmian pogody, aby móc zapobiegać podobnym wypadkom w przyszłości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Pingwiny akurat nie spełniają

Pingwiny akurat nie spełniają żadnej ważnej roli w środowisku , toteż ich ewentualne wyginięcie nic złego by nie uczyniło - zjadają tylko ryby ,których i tak jest mało (przeważnie z winy człowieka). Można też wysnuć teorię (raczej żartobliwą)  ,że swymi odchodami przyczyniają się do topienia lodu .. bo im bardziej on brudny tym szybciej go ubywa.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Choć nikt nie może cofnąć się w czasie i zmienić początku na zupełnie inny,to każdy może zacząć dziś i stworzyć całkiem nowe zakończenie.Carl Bard.

Skomentuj