Drony SPAV mogą pomóc w badaniach nad tornadami

Kategorie: 

Storm Penetrating Air Vechicles - źródło: www.google.pl

Zespół trzech studentów inżynierii w stanowym Uniwersytecie Oklahoma (OSU), kierowany przez profesora Jamey Jacoba, przedstawił plany specjalnie zaprojektowanych dronów (Storm Penetrating Air Vechicles - SPAV), które będą gromadzić dane meteorologiczne dzięki przenikaniu przez superkomórki. Twórcy mają nadzieję, że SPAVy będą mogły zastąpić łowców burz, którzy ryzykują życiem by uzyskać dane o tornadach.

 

Tradycyjne metody gromadzenia danych o tornadach wiązało się z użyciem radarów dopplerowskich, które informowały o poziomie wilgotności. Profesor Jacob wyjaśnia, że inne pomiary, takie jak gradienty temperatury czy poziom ciśnienia wewnątrz tornada są nieznane, ponieważ badacze nie posiadają odpowiedniego sprzętu. SPAVy muszą jednak spełniać pewne wymagania.

 

Każdy dron musiałby startować i lądować z przyczepy przy wiatrach, które w porywach mogą wynosić nawet 45 kilometrów na godzinę. Ponadto, muszą one latać przez co najmniej 4 godziny bez tankowania na wysokości 1.5 kilometra nad Ziemią i przenosić co najmniej jedną sondę, która zostałaby wrzucona do tornada. W każdej sondzie umieszczone będą czujniki, które zgromadzą i przekażą dane na temat temperatury, wilgotności, prędkości i kierunku wiatru.

SPAV obecnie istnieje tylko jako koncepcja, ale Wydział Inżynierii Mechanicznej i Astronomicznej w stanowym Uniwersytecie Oklahoma powiedział, że trwają negocjacje z partnerami w sprawie ewentualnego wieloletniego projektu, który umożliwi dalszy rozwój dronów.

 

 

Źródło: http://www.popsci.com/technology/article/2013-05/tornado-research-drone-concepts-study-storms-keep-pilots-safe

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Skomentuj